Diyet dostu DARI nın faydalarını duyunca şaşıracaksınız!

Darı, boyutu küçük, yuvarlak halli, beyaz, gri, sarı ya da kırmızı renklerde bulunabilen glütensiz bir...

Diyet dostu DARI nın faydalarını duyunca şaşıracaksınız!

Darı, boyutu küçük, yuvarlak halli, beyaz, gri, sarı ya da kırmızı renklerde bulunabilen glütensiz bir tohumdur. Darı mutfak perspektifinde değerlendirildiğinde tahıl olarak kategorize edilir. Birinci olarak Kuzey Afrika’dan geldiği düşünülmektedir ve tarih öncesi vakitlerden beri tüketilmektedir. Çoğunlukla kuş yemi olarak kullanılan darı insan oğlunun sağlıklı olabilmesi için gerekli olan diyet lifi, protein, mineral, vitamin ve antioksidanların kâfi düzeylerine sahip olması sebebiyle işlevsel bir besin olarak kabul edilmektedir. Ayrıyeten darının, bedende yağ emilim oranını, kolesterolü, kalp hastalığı riskini ve tansiyonu azaltıcı özellikleri sayesinde kalp damar hastalıkları ve kanser için esirgeyici tesirleri olduğu da bilimsel olarak açıklanmıştır. İnci darı, kuraklığa en sağlam tahıllardan biri olduğu için çok daha yaygın olarak yetiştirilmektedir. Türiye’de en çok darı yetiştirilen vilayetler, sırası ile; Urfa, Diyarbakır, Zonguldak, Muğla, Siirt, Aydın, Hatay, Bitlis ve Adıyaman’dır.

Darı diyetlerimizde katiyen değerli bir yeri hak eden eski bir tahıldır. Darı çabucak hemen her diyet için olağanüstü bir besindir. Protein, lif açısından zengindir ve glütensiz ve diyabetik diyetler için uygundur. Çoklukla kinoa, yulaf ezmesi yahut arpa üzere daha tanınan tahıllar tarafından gölgede bırakılsa da, bu mısır gibisi yüksek lifli tohum tanesi besin deposudur. Yulaf ezmesi yemekten yorulduğunuzu düşünüyorsanız, bu eski tahılı biraz çeşitlilik için diyetinize ekleyebilirsiniz.

Darı doğal olarak glütensizdir, bir mısır çekirdeğine misal ve tatlı hafif bir tada sahiptir. Dokusuna gelince, kuskusun yumuşaklığına sahiptir ve kinoadan biraz daha ağırdır. Birçok tanımın lezzetini değiştirmediği için darı sahiden çok taraflıdır ve çeşitli tanımlara dahil edilmesi kolaydır. Diyet programınıza eklemek için ekonomik seçenekler arıyorsanız darıya kesinlikle talih verin.

Darının varlıklı besin içeriği;

Başka tam tahıllar üzere, darı da besinsel yararlarla doludur. Bir fincan pişmiş darı, 6 gram protein ve 2 gram lif içerir. Birebir vakitte yeterli bir folat, B vitaminleri, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve demir üzere mineraller kaynağıdır. Çözünmeyen lif içeriği “bağırsak mikrobiyomunda yeterli bakterileri besleyen” bir prebiyotik vazifesi gördüğünden, darının lif ve protein kombinasyonu sağlıklı sindirimi takviyeler.  Ayrıyeten yapılan araştırmalarda darı yemek ile bedende oksijen taşıyan demir açısından varlıklı protein olan hemoglobinin yüksek düzeyleri ortasında bir ilişki tespit edilmiştir. Sistemli olarak darı yemenin, dünya çapındaki anemi olaylarının %50’sinden sorumlu olan demir eksikliği anemisini azaltabileceği düşünülmektedir. Darı, öbür tahıllarla karşılaştırıldığında, nispeten düşük glisemik indeksli, sağlıklı kan şekeri düzeylerini destekleyen son derece yararlı bir besindir.

Diyetlerin tanınan tahılı Kinoa ve Darı ortasındaki fark ve benzerlikler;

Darı manzara prestiji ile kinoaya benzerlik göstersede kinoa ve darı ortasındaki en büyük fark, amino asit profilleri ve pH düzeyleridir. Dokuz esansiyel asidin tümü kinoada bulunur, bu da onu tam bir protein yapar , darının tam bir protein olması için chia yahut keten tohumu üzere diğer bir tahıl yahut tohumla eşleştirilmesi gerekir. Bu tahılların pH’ına gelince, kinoa asidik, darı ise alkalidir. Bu nedenle, hassas mide ve bağırsaklarınız varsa, sindirimi daha kolay olduğu için kinoa yerine darı tüketmeniz yararınıza olacaktır. Kimi istikametlerden farklı olsa da, darı ve kinoa’nın da birkaç benzerliğide vardır. Her ikisi de doğal olarak glütensizdir ve tam tahıl olarak kabul edilir. Hem kinoa hem de darı prebiyotik özelliklere sahip olduğundan, yeterli bağırsak sıhhatini desteklemek için mükemmeldirler.

Pekala darı nasıl pişer?

Darı da tıpkı kinoa ve pirinç üzere çok taraflılığa sahiptir. Rastgele bir öğünü tamamlamak için şahane bir sağlıklı karbonhidrat yahut tahıl seçeneğidir. Darı unu, çok emelli unun yerine geçmese de, lif ve protein içeriğini artırmak için tanımlara olağanüstü bir katkı olabilir. Ekmekleri ve öbür unlu mamulleri yapmak için darı öğüterek besleyici, glütensiz bir un elde edebiliriz.