Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (4)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şartlarımızı zorlama kıymetine kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (4)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şartlarımızı zorlama kıymetine kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın akabinde millete seslenen Erdoğan, son devirde ülkeye ek kaynaklı girişi sağlayacak pek çok teşebbüste bulunduklarını belirtti.

Dün açıkladıkları Toprak Mahsulleri Ofisinin buğday ve arpa alım fiyatlarının çiftçilere verdikleri dayanağın bir işareti olduğunu belirten Erdoğan, “Memurlarımızın tamamına teşmil ettiğimiz ek gösterge artışıyla çalışanı ve emeklisiyle tüm kamu görevlilerine verdiğimiz kelamı tutuyoruz. Temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla ücretlileri biraz daha rahatlatacağız.” diye konuştu.

“Herkesin hakkını almasını temin edeceğiz”

Erdoğan, yılbaşında ise tüm çalışanların durumlarını iktisatta gelinen noktaya uygun halde gözden geçirerek, herkesin hakkını almasını temin edeceklerini belirterek, “Sosyal yardım şemsiyemizi genişleterek, takviye ölçülerini güncelleyerek hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine de müsaade vermeyeceğiz.” tabirini kullandı.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” prensibinin bu güçlü periyotta de çalışmalarının merkezinde yer almaya devam edeceğini tabir eden Erdoğan, “Çalışmaları birlikte yürüttüğümüz Hazine Maliye Bakanımız ve iktisat idaremizle birlikte programımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Sel önünden kütük kapma peşindeki fırsatçıların takdirini ise milletimize bırakıyoruz.” dedi.

3600 ek gösterge düzenlemesi

Konuşmasında kabine çalışmalarıyla kontaklı birtakım konuları da paylaşmak istediğini belirten Erdoğan, memurların ek gösterge düzenlemesiyle ilgili çalışmayı tamamladıklarını ve Meclis’in takdirine sunacak safhaya getirdiklerini bildirdi.

Bu mevzu birinci gündeme geldiğinde öğretmenlere, polislere, sıhhat çalışanlarına ve din görevlilerine ek göstergelerini 3 bin 600’e çıkarma kelamı verdiklerini hatırlatan Erdoğan, fakat yalnızca bu kısımlar için yapılacak bir ek gösterge artışının, memurlar ortasında adaletsizliğe yol açacağını ve hiyerarşik dengeyi de bozacağını gördüklerini aktardı.

Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Bunun için koşullarımızı zorlama değerine kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık. Yardımcı hizmetler sınıfındakiler de dahil, ülkemizdeki 5,3 milyon kamu görevlimizin tamamı, önümüzdeki yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacaktır. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte birinci dereceye gelmiş olma kuralıyla kelam verdiğimiz tüm meslek kümelerindeki hak sahipleri çabucak 3 bin 600 ek göstergeye yükseltilecektir. Bunun yanında genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3 bin 600’den 4 bin 400’e, şube müdürü ve ilçe müdürü düzeyindeki yöneticilerin ek göstergeleri de 2 bin 200’den 3 bine çıkartılacaktır.

Ek gösterge düzenlemesi, memurlarımızın mevcut maaşlarında küçük de olsa bir artış sağlamasının ötesinde asıl emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında önemli kazanımlar getiriyor. Somut örnek verecek olursak, ek göstergesi 3600’e çıkan 30 yıllık hizmeti bulunan bir memurun emekli aylığı 1234 lira ile 1391 lira ortasında, emekli ikramiyesi ise 44 bin 500 lira ile 50 bin 150 lira ortasında artacaktır.

Mevcut maaşlara nazaran hesaplanan bu meblağlar, düzenlemenin yürürlüğe gireceği yılbaşındaki sayılara nazaran çok daha yüksek düzeylerde gerçekleşecektir. Yapılan artışlar elbette hala emekli olan kamu vazifelilerinin maaşlarına da yansıtılacaktır.”

6. Yargı Paketi

Erdoğan, Türkiye’nin demokratik hukuk devleti niteliğini güçlendirmek için kesintisiz bir halde sürdürdükleri ıslahatların yeni bir paketini daha Meclis’in takdirine sunduklarını söyledi.

Yargı Islahatı Strateji Dokümanı ile millete taahhüt ettikleri 6. Yargı Paketi’nin 24 husustan oluştuğunu ve toplam 10 kanunda değişiklik yaptığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Teklifte hakim ve savcı yardımcılığı sistemi getirilerek, 3 yıllık bir temel eğitim, misyon ve son eğitim sürecinin yani teori ile pratiğin meczinin akabinde bu unvanların kazanılması öngörülüyor. Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, türel meseleler ile uyuşmazlıkların niteliklerine kıymetli noktada önemli değişimler getiriyor. Yeni düzenlemeyle hakim ve savcılarımızın hem en düzgün eğitimleri alarak hem de adeta usta çırak ilgisi yoluyla kıdemli meslektaşları tarafından yetiştirilerek vazifeye hazırlanmaları hedefleniyor. Hakim ve savcıların birinci sınıfa ayrılma kuralları ortasına en az 3 meslek içi eğitim programına katılma mecburiyeti getirilerek yargının insan kaynağı kalitesi güçlendiriliyor. Yargıçlar Savcılar Heyeti ve Adalet Bakanlığı Teftiş Konseyi programlarının en geç 2 yılda bir yerinde kontrolü sağlayacak halde hazırlanması sağlanıyor.”

Erdoğan, Noterlik Kanunu’nda yapılacak düzenlemede tıkanma yaşanan noter atamalarının hızlandırılması yanında bu meslek kümesine tapu siciline şerh koyma ve taşınmaz satış mukavelesi yapma yetkilerinin verilmesi konularının yer aldığını söyledi.

“Türk Ceza Kanunu’nun fiyatları etkileme hatasına verilen mahpus cezasının alt ve üst hududu artırılarak stokçulukla gayretin daha aktif yürütülmesine katkıda bulunuluyor.” diyen Erdoğan, yargı paketinin ülke, millet ve yargı topluluğuna iyi olmasını diledi.

Yalıtımlı konut sayısını artırma çalışması

Erdoğan, güçte dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik çalışmalar kapsamında güç verimliliğine büyük ehemmiyet verdiklerini kaydederek, ülkedeki yapı stokunun değerli bir kısmının yalıtımsız olmasının, konutların ısıtılması ve soğutulmasında gereğinden fazla güç kullanımına yol açtığının altını çizdi.

Yalıtımlı konut sayısını artırmak için yeni bir çalışma başlatacaklarını belirten Erdoğan, “Vatandaşlarımıza binalarının yalıtım çalışmalarında kullanılmak üzere daire başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve 0,99 faiz oranı ile kredi imkanı getiriyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan, bu mevzuda Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına büyük bir yük düştüğünü lisana getirerek, “Zira bunu başarmamız lazım.” dedi.

Hem aile bütçesine hem devlet bütçesine olumlu katkısı olacağına inandığı bu paketle ilgili ayrıntıların ilgili bakanlıklarca kamuoyuna açıklanacağını belirten Erdoğan, çalışmanın ülkeye ve millete iyi olmasını diledi.

“15 milyar liralık yeni bir paketi daha devreye alıyoruz”

Toplumsal yardımlar konusunda da müjde veren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 98 milyar liralık toplumsal yardımla muhtaçlık duyan her vatandaşımızın yanında olmuştuk. Bu yıl toplumsal yardım bütçemizi ek programlarla daha da güçlendiriyoruz. Gayemiz, gelişen ve büyüyen Türkiye’nin refahının tüm kesitlerle paylaşılmasını sağlamaktır. Bu kapsamda, Türkiye Aile Takviyesi Programı ile ekonomik olarak dezavantajlı lakin mevcut programlardan yararlanamayan kesitlere yönelik 15 milyar liralık yeni bir paketi daha devreye alıyoruz. Vatandaşlarımız bu yeni pakete, hem elektronik devlet hem de toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden haziran ayının üçüncü haftasından itibaren başvurabilecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede bir yıl boyunca sürecek ödemelerin birincisinin Kurban Bayramı öncesi yapılacağını bildirerek, Türkiye Aile Takviyesi Programı’nın ülkeye ve vatandaşlara güzel olmasını diledi.

Gelecek eğitim öğretim yılında Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı anaokullarına yahut ana sınıflarına çocuklarını kaydettiren aileler için de bir dayanak programı oluşturduklarını belirten Erdoğan, “Bu program çerçevesinde, son bir yılda toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yardımlarından faydalanmış olan aileler, rastgele bir müracaata gerek kalmaksızın çocuklarını okullara kaydettirebilecektir. Anaokulu, Ana Sınıfı Yardım Programı’nın da güzel olmasını diliyorum.” tabirlerini kullandı.

(Bitti)

AA / Esin Işık – Mahallî