17 ülkeden yaratıcı sanayinin önde gelen profesyonelleri, 24 Kasım’da ‘Yaratıcı Sanayiler Memleketler arası Siyaset Forumu’ için bir ortaya geliyor

British Council ve Siyaset ve Delil Merkezi (PEC) iş birliğiyle 24 Kasım Perşembe günü Kuvvetli...

17 ülkeden yaratıcı sanayinin önde gelen profesyonelleri, 24 Kasım’da ‘Yaratıcı Sanayiler Memleketler arası Siyaset Forumu’ için bir ortaya geliyor

British Council ve Siyaset ve Delil Merkezi (PEC) iş birliğiyle 24 Kasım Perşembe günü Kuvvetli PSM Sky Lounge’da düzenlenecek olan ‘Yaratıcı Sanayiler Milletlerarası Siyaset Forumu’, ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Kenya, Güney Afrika, Mısır ve Türkiye dahil olmak üzere, toplam 17 ülkeden yaratıcı sanayinin önde gelen profesyonellerini bir ortaya getirecek. İştirakin fiyatsız olduğu ve gün boyunca devam edecek olan forum, dünya çapında bilgi paylaşımı ve örneklemelerle yaratıcı sanayilerin karşı karşıya olduğu değerli problemleri ele alacak ve bu alana yönelik tahlil oluşturabilecek sürdürülebilir siyasetleri tartışacak.

British Council ve Siyaset ve İspat Merkezi (PEC) iş birliğiyle gerçekleşecek ‘Yaratıcı Sanayiler Memleketler arası Siyaset Forumu’, 24 Kasım Perşembe günü Şiddetli PSM Sky Lounge’da dünyanın dört bir yanından kültürel ve yaratıcı sanayilerde çalışan siyaset yapıcılarını ve kesim profesyonellerini bir ortaya getiriyor. ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Gürcistan, Hindistan, İsviçre, Kenya, Kırgızistan, Güney Afrika, Mısır, Özbekistan, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna’dan paydaşlar ortasında, yaratıcı sanayiler alanında etkileşim sağlamak ve yeni temaslar kurmak için imkan sağlayan foruma iştirak fiyatsız olacak.

‘Yaratıcı Sanayiler Memleketler arası Siyaset Forumu’nda, yaratıcı sanayilerin yakın gelecekte karşı karşıya olduğu değerli meseleleri sorgulamak ve yaratıcı iktisadın geneline yönelik tahlil oluşturabilecek sürdürülebilir siyasetleri tartışmak üzere, farklı mevzu başlıklarında dört oturum gerçekleştirilecek.

Yaratıcı Sanayiler Siyaset ve İspat Merkezi Memleketler arası Konseyi’nin ‘Kültür Kesimi ve Yaratıcı Sanayiler için Global Gündem’ (2021) isimli raporuna dayanan forumun birinci konuşması, raporda belirlenen ve yaratıcı iktisat alanında kapasite geliştirmeden data toplamaya, kayıt dışı iktisadın önceliklendirilmesinden tesir yatırımına kadar birçok farklı alanı kapsayan 11 hareketin üzerinde duracak.

Yaratıcı marifet, girişimcilik ve kayıt dışı iktisat nedir?

Forumun ‘Yaratıcı Maharetler, Girişimcilik ve Kayıt Dışı İktisatların Tanımlanmasına Yönelik Çağrı’ başlıklı birinci oturumu, Birleşik Krallık, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, Hindistan ve Kırgızistan’dan alanında uzman altı ismi ağırlayacak ve yaratıcılık, girişimcilik ve kayıt dışı iktisat alanındaki zorluklar ve bu zorlukları aşma yolundaki inisiyatifler ele alınacak. Kültür dalı ve yaratıcı sanayiler alanında ArGe, tesir yatırımı ve yerel/uluslararası iş birlikleri alanlarında fırsat ve manilere odaklanacak olan ikinci oturum, PEC Memleketler arası Kurul üyelerin bu alandaki deneyimlerini, tekliflerini ve öne çıkan örneklerini paylaşmalarına imkan sağlayacak.

Dünyada yaratıcı sanayilerden örnek çalışmalar

Forumun son iki oturumu, kültür bölümü ve yaratıcı sanayiler alanındaki deneyim ve çalışmaları incelemek üzere Türkiye, Gürcistan, Sırbistan, Özbekistan ve Ukrayna’dan uzman beş ismi ağırlayacak. Konuşmacılar, yaratıcı sanayinin farklı alanlarında gerçekleştirdikleri yeterli örnekleri, karşılaştıkları zorlukları ve geliştirdikleri tahlil örneklerini birinci ağızdan paylaşacaklar. Son olarak forumun keynote konuşmacısı PEC Memleketler arası Kurul Lideri John Newbigin, ‘Yaratıcı Bölgeler, Yaratıcı Ekonomiler’ başlığında yaratıcı sanayilerin, kentlerin ve ülkelerin gelecek vizyonundaki yerine ve ehemmiyetine dikkat çekecek.

Forumda tıpkı vakitte, Beril Sarıaltun ve Ezgi Karadayı tarafından gerçekleştirilecek Beats by Girlz Türkiye müzik performansı, iştirakçilere keyifli bir mola imkanı sunacak.

Her oturumun akabinde gerçekleştirilecek soru-cevap kısmında iştirakçiler, soru ve görüşlerini yöneltme fırsatı bulabilecek. Aktiflik boyunca, Türkçe ve İngilizce simultane çeviri ve Türkçe işaret lisanı çevirisi olacak. Aktifliğe kayıt yaptırmak ve ayrıntılı program için British Council Türkiye web sayfası ziyaret edilebilir:

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı