Tekstilde 15 ülkeden alım heyeti Türkiye’de

İZMİR (İGFA) – Türkiye genelinde 2022 yılı Ocak-Eylül periyodunda dokumacılık ve hazır giysi dallarımız toplamda...

Tekstilde 15 ülkeden alım heyeti Türkiye’de

İZMİR (İGFA) – Türkiye genelinde 2022 yılı Ocak-Eylül periyodunda dokumacılık ve hazır giysi dallarımız toplamda yüzde 9 artışla 24 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Ege’de ise iki bölümümüzün 9 aylık toplam ihracatı yüzde 2,9 artışla 1 milyar 413 milyon dolara ulaştı.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 12-15 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenen Fashion Prime Dokumacılık, Hazır Giysi Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı’na “Manufacturing” kısmında 33 imalatçı/ihracatçı firmayla katılırken, Ege Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği de Fuar ile eşzamanlı olarak Alım Heyeti programı düzenledi.

Aynı vakitte Fashion Prime Fuar’ı kapsamında, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş’ın konuşmacı, EHKİB İdare Şurası Üyesi Toygar Narbay’ın ise moderatör olarak yer aldığı ‘Dünya Hazırgiyiminde Türkiye’nin Önemi’ başlıklı panel, fuar ziyaretçi ve iştirakçilerinin ağır ilgisiyle gerçekleştirildi.

FASHİON PRİME FUARI’NA 15 ÜLKEYLE ALIM HEYETİ DOPİNGİ

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Ege Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Lideri Jak Eskinazi, Dokumacılık ve hazır giysi bölümlerinin üretim bedeli, sağladığı istihdam, ülke ihracatındaki ve dünya hazır giysi ve dokuma bölümündeki hissesi, tedarikçi kimliği ile her geçen gün güçlenen ve büyüyen bir yapıya sahip olduğunu vurguladı.

Bu yıl Ege Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği olarak Ticaret Bakanlığı kanalıyla fuar ile eş vakitli olarak birinci kere 13-14 Ekim’de kumaş iplik, aksesuar ve mesken dokumacılığı kesimlerini kapsayan alım heyetlerinin yaptığına dikkati çeken Eskinazi, “Belarus, Bosna-Hersek, Danimarka, Gürcistan, Hırvatistan, İran, İspanya, İtalya, Kazakistan, Kosova, Lübnan, Özbekistan, Rusya, Sırbistan, Ürdün olmak üzere 15 farklı ülkeden 72 yabancı firma ile 16 Türk dokuma ihracatçısı firmamız ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Firmalarımızın hepsi ağır ilgiden çok şad kaldı. Fashion Prime Fuarı gelecek için umut veriyor. Katılan yabancı firma sayısını artırdığımız takdirde daha da başarılı olacak” dedi.

Fashion Prime Fuarı’nın Ege Bölgesi’ne güç ve ivme kazandırdığını söyleyen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş ise, geçtiğimiz yıl fuarın “Manufacturing” kısmına 32 üye firma ile iştirak sağlarken, bu sene 33 üye firmanın stantlı iştirak sağladığını açıkladı.