Ukrayna’dan Kenya’ya tahıl merkezi sözü

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Ukrayna’nın Afrika’nın doğusundaki gıda sorununu çözmek amacıyla Mombasa Limanı’nda tahıl...

Ukrayna’dan Kenya’ya tahıl merkezi sözü

ukraynadan kenyaya tahil merkezi sozu yumm

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Ukrayna’nın Afrika’nın doğusundaki gıda sorununu çözmek amacıyla Mombasa Limanı’nda tahıl merkezi açacağını duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ve Ruto, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu sırasında bir araya geldi.

Ruto, X sosyal medya platformuna yaptığı açıklamada, Zelenskiy’in Afrika’nın doğusundaki acil gıda ihtiyaçlarını karşılamak için Mombasa Limanı’nda bir tahıl merkezi kurma sözü verdiğini belirtti.

Ruto ayrıca ülkesinin, acıları hafifletmek ve yıkımı durdurmak için Rusya-Ukrayna Savaşı’nın barışçıl çözümüne verdiği desteği de ifade etti.

Afrika’da 25 ülke her yıl buğday ithalatının üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan ithal ediyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana artan gıda fiyatları nedeniyle zor günler geçiren Afrika ülkeleri, iki ülke arasında barışın sağlanması için girişim başlattı.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın askıya alınmasından üzüntü duyduğunu belirterek, taraflara anlaşmayı sürdürme çağrısında bulundu.

Kaynak: AA