Kış lastiği cezası ne kadar? Kış lastiği kimlere zorunlu, zorunlu araçlar hangileri?

Kış lastiği cezası ne kadar? Kış lastiği kimlere zorunlu, zorunlu araçlar hangileri? Kış mevsiminin gelmesiyle...

Kış lastiği cezası ne kadar? Kış lastiği kimlere zorunlu, zorunlu araçlar hangileri?

Kış lastiği cezası ne kadar? Kış lastiği kimlere zorunlu, zorunlu araçlar hangileri? Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kış lastiği uygulaması da gündeme geldi. Peki ama özel araçlar, hususi araçlar da kış lastiği takmak zorunda mı? Kış lastiği takmayanlara kaç TL ceza kesilecek ve kış lastiği uygulaması ne zamana kadar devam edecek? İşte detaylar…

Kış lastiği kimlere zorunlu, zorunlu araçlar hangileri?

Kış lastiği; şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kullanılması zorunludur.

Kış lastiği hususi araçlara zorunlu mu?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışında özel araçlar için kış lastiği zorunluğu bulunmamaktadır. Ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat etmek amacıyla kış lastiği kullanımı önem taşımaktadır.

Kış lastiği cezası ne kadar?

Kış lastiği zorunlu olduğu halde bulunmayan araçlara para cezası uygulanacak. 2022 yılı kış lastiği takmama cezası 1.152 TL‘dir. 2023 yılında bu fiyatın güncellenmesi bekleniyor.

Kış lastiği uygulaması ne zamana kadar devam edecek?

Geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi, her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanımı uygulanmaktadır. .