Yıldız Holding, 5. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı

Sürdürülebilirlik alanındaki stratejisini “Bu Dünya Bizim” çerçevesinde güncelleyen Yıldız Holding, çevresel, toplumsal ve yönetişim (ÇSY)...

Yıldız Holding, 5. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı

Sürdürülebilirlik alanındaki stratejisini “Bu Dünya Bizim” çerçevesinde güncelleyen Yıldız Holding, çevresel, toplumsal ve yönetişim (ÇSY) performansını ve şirketlerinin âlâ uygulamalarını içeren sürdürülebilirlik raporunun 5’incisini yayımladı.

 

 Raporda Adapazarı Şeker, Bizim Toptan, Kerevitaş, ŞOK Marketler ve Ülker Bisküvi’nin 2021 yılındaki sürdürülebilirlik performansları ile pladis ve GODIVA’nın düzgün uygulamaları ele alınıyor. 

 

Yıldız Holding şirketlerinin sürdürülebilirlik alanındaki uygulama ve performanslarının yansıtıldığı “Sürdürülebilirlik Raporu” yayımlandı. Holding’in 5’inci Sürdürülebilirlik Raporu, şimdiki sürdürülebilirlik strateji çerçevesini, maksatlarını ve şirketlerinin çevresel, toplumsal, yönetişim alanlarındaki performanslarının yanı sıra âlâ uygulamalarını da içeriyor. Holding’in imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler (BM) Global Prensipler Mukavelesi (UNGC) ve Bayanın Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) ilerlemelerinin de yer aldığı rapor, Holding şirketlerinden Adapazarı Şeker, Bizim Toptan, GODIVA, Kerevitaş, pladis, ŞOK Marketler ve Ülker Bisküvi’nin 2021 yılı boyunca gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarını ve hayata geçirdikleri güzel uygulamaları kapsıyor. 

Kuruluşundan bu yana “İsrafsız Şirket” ilkesine bağlı kalan Yıldız Holding, “Bu Dünya Bizim” yaklaşımıyla besin ve perakende kesimlerini odağına alarak tüm paydaşlarıyla uzun vadeli, sürdürülebilir paha yaratmayı hedefliyor. Sürdürülebilirlik stratejisi çatısını “Doğanın Geleceği İçin Çalışmak”, “Paydaşlarla Birlikte Güçlenmek” ve “Amaç Odaklı Eserlerle Geleceğe İlham Vermek olarak oluşturan Yıldız Holding, bu odak alanlarındaki çalışmalarıyla BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlamayı amaçlıyor. 

Tütüncü: “Toplumun gelişimine ve geleceğin inşasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz”

Yıldız Holding İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve CEO’su Mehmet Tütüncü, raporla ilgili değerlendirmesinde sürdürülebilirlik strateji ve amaçlarını güncelleyerek tabiatın geleceği için çalışmaya devam ederken, toplumun gelişimine ve geleceğin inşasına daha fazla katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Tütüncü, “2022 Global Riskler Raporu’na nazaran en öncelikli bahislerin başında iklim krizi ve çevresel problemler yer alıyor. Karbon salımlarını azaltmanın ötesinde kaynakları yenilemenin ve güzelleştirmenin kritik değere sahip olduğunun şuurundayız. Bu doğrultuda “İsrafsız Şirket” modelimizle sürdürülebilir tarım uygulamaları benimsiyor ve şirketlerimizin tamamında güç verimliliğini artıran teknolojilere, yenilenebilir güce yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ek olarak, döngüsel iktisat uygulamalarını odağımıza alarak 2030 yılına kadar plastik ambalajlarımızın tümünün geri dönüştürülebilir, yine kullanılabilir yahut kompost edilebilir olmasını hedefliyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı