Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Şen: Erdoğan ile Sisi 6 ay içinde görüşebilir

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Memnun Şen, Türkiye-Mısır ilgilerinin olağan haline döndüğünü belirterek Cumhurbaşkanı Recep...

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Şen: Erdoğan ile Sisi 6 ay içinde görüşebilir

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Memnun Şen, Türkiye-Mısır ilgilerinin olağan haline döndüğünü belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi’nin 3 ile 6 ay içinde bir dorukta bir ortaya gelebileceklerini söyledi.

İŞBİRLİĞİNİ KONUŞUYORUZ

Mısır’la yaşanan dostça gelişmelerin akabinde Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Keyifli Şen, Mısır Dışişleri Bakanlığı Protokol Şefi Büyükelçi Nebil Habbaşi’yi ziyaret etti. Suudi merkezli ‘Eş-Şark lil-Ahbar’ televizyonuna konuşan Şen, “Biz şu anda ise ekonomik, turizm ve kültür üzere çeşitli alanlarda iki ülkenin halklarının çıkarları çerçevesinde çalışabileceğimiz işbirliği imkânlarını konuşuyoruz” dedi.

HEDEF 20 MİLYAR DOLAR

Geçen 10 yıllık süreçte her iki ülkenin de ekonomik bağlantıların siyasi durumdan etkilenmemesine ihtimam gösterdiğini söyleyen Şen, ekonomik bağların daha da gelişebileceğini belirterek şöyle devam etti: “2002’de ticaret hacmi 9.7 milyar dolara ulaşmıştı. Orta vadede yıllık ticaret hacminin 20 milyar dolara yükselebileceğini söyleyebilirim.”

YAKINDA İKİLİ ZİRVE

Şen, “Cumhurbaşkanı Sisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik iletisi ve iki önder ortasında yapılan telefon görüşmesi pek dostça bir adımdı. Ben şahsen bu görüşmenin önümüzdeki 3-6 ay içinde gerçekleşeceğini iddia ve temenni ediyorum. Bu yılın sonuna kadar Ankara yahut Kahire’de başkanların bir ortaya geleceğini kestirim ediyorum.”

DENİZ YETKİ ALANLARI

Spikerin sorusu üzerine Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılması konusuna değinen Şen, “Bu bahis işbirliğine açıktır, rekabet konusu değildir. Tahminen uzmanlar da söylediklerime katılacaktır, Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılması konusunda Mısır-Türkiye ortasında temel noktasında bir uyuşmazlık yoktur. Önümüzdeki süreçte bu mevzuyu da kapsayan çalışmalar yapılacak ve ilerleme kaydedilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

BİLGİ NOTU

2013’te Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’ye darbesi ilgileri kopma noktasına getirmişti. Yıllar sonra Erdoğan, Katar’daki Dünya Kupası sırasında Sisi ile el sıkışmıştı.