6’lı masa Gelecek Partisi ev sahipliğinde toplandı! Gündemde 3 önemli konu var

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun mesken sahipliğinde CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, UYGUN Parti...

6’lı masa Gelecek Partisi ev sahipliğinde toplandı! Gündemde 3 önemli konu var

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun mesken sahipliğinde CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener, SP Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ve DP Genel Lideri Gültekin Uysal 4’üncü kere bir ortaya geldi.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞ SÜRECİ

6’lı masayı oluşturan başkanların saat 19.00’da başlayan toplantısının gündeminde güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci, gelecek seçimlere ait yol haritası ve sandık güvenliği olacağı bekleniyor. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için mutabakat metnine imza atan 6 muhalefet önderinin bugünkü toplantıda yapılan çalışmaların raporlarını incelemesi ve bir kıymetlendirme yapması bekleniyor.

SEÇİM GÜVENLİĞİ MASADA

Toplantıda konuşulması beklenen değerli bahislerin ortasında seçim güvenliği yer alıyor. 6 muhalefet partisi, seçim günü sandık güvenliğini sağlamak ve bilgi akışını ortak bir havuz aracılığıyla takip edecek bir sistem kurmak istiyor. Altı siyasi partinin bilgi akışına erişebileceği bir taşınabilir uygulama oluşturulması da masada yer alıyor.

MUHALEFETİN ADAYI KİM OLACAK?

2023 seçimlerine hakikat geri sayım devam ederken şimdi Cumhur İttifakı’ndan yahut Millet İttifakı’ndan resmi bir aday çıkmadı. Vatandaşlar muhalefette adayın kim olacağını merak ederken gözler 6’lı masadan çıkacak karara çevrildi. Toplantıda kamuoyunda oluşan aday baskısına karşılık vermek için Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi yahut belirleneceği tarihin netleştirilmesi bekleniyor.