Türkiye’de yılda yaklaşık 2 bin 500 yeni doğan bebeğe işitme tanısı konuluyor

Türkiye‘de yılda yaklaşık 2 bin 500 yeni doğan bebeğe işitme tanısı konuluyor Uzman uyardı: “Geç...

Türkiye’de yılda yaklaşık 2 bin 500 yeni doğan bebeğe işitme tanısı konuluyor

Türkiye‘de yılda yaklaşık 2 bin 500 yeni doğan bebeğe işitme tanısı konuluyor

Uzman uyardı: “Geç yapılan işitme testi teşhislerinde çocuğun konuşma talihi kalmıyor”

DİYARBAKIR – Sıhhat Bakanlığı’nın datalarına nazaran ülkemizde her yıl yeni doğan yaklaşık 2 bin 500 bebeğe işitme manisi tanısı konuluyor. Uzmanlar yeni doğan bebeklere en geç 3 gün içerisinde işitme testinin yapılması gerektiğini belirterek ailelerin bu mevzuda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Yeni doğan bebekleri hastanede taburcu etmeden birinci 72 saatte tarama testine tabi tuttuklarını söz eden Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yeni doğan Ağır Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Heybet Tüzün, bin doğumdan 3’ünde işitme manisi hadisenin tespit edildiğini söyledi.

Her yeni doğan bebeğe 72 saat içerisinde birinci taramayı yaptıktan sonra şayet risk varsa ve tarama programından geçse dahi tekrar bir referans merkezine gönderip takiplere devam ettiklerini belirten Tüzün, “Risk yoksa şayet bebek birinci taramadan geçiyorsa rastgele bir programa tabi tutmuyoruz. Risk varsa ve birinci taramadan kalmışsa biz ikinci taramayı 15’inci güne kadar tamamlamaya çalışıyoruz. Şayet o taramadan da geçmezse 30’uncu güne kadar 3’üncü taramayı yapıp referans merkezine gönderiyoruz” dedi.

Özellikle yapısal anomali bebeklerin genetik işitme kaybı olarak doğduğuna dikkat çeken Tüzün, “Yoğun bakımda uzun vadeli yatış gerektiren bilhassa sarılık düzeyi yüksek olan, bin 500 gramın altında doğan bebekler ve ailede işitme kaybıyla doğan bebeklerimizde olabiliyor. Bizim verdiğimiz kimi ilaçlar kulak için işitme kaybı yapabilir. Buna neden olan ilaçları kullananlara işitme tarama testi denetimini yapmalarını öneriyoruz” sözlerinde bulundu.

“Eğitim çağındaki çocuklara işitme tarama testi yapılmasında yarar var”

İşitme kaybının daha sonra da çeşitli hastalık ve travma sonrası ortaya çıktığına vurgu yapan Tüzün, “Doğuştan gelen bir hastalık olmadan da beşerler travma sonrası ve farklı hastalık kümelerine bağlı işitme kaybı olabilir. O yüzden bu hastalığı geçiren çocukları işitme taramasından tekrar geçirip uygun üniteye yönlendiriyoruz. Öte yandan çocuklara eğitim çağında tarama yapılmasında yarar olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde Kulak Burun ve Boğaz kısmında Uzman Dr. Tayyar Kılıç, yeni doğan bebeklere işitme testinden sonra uygulanan tedaviyle olağan hayatına devam edebileceğini söyledi. Kılıç, “Yeni doğan tüm bebeklere işitme taraması yapıyoruz. İşitme taramasında bebek kaldıysa işitme kaybının düzeyini kesinlikle pahalandırmak gerekiyor. Bunun için daha ileri tetkikler yapıyoruz. Birinci evvel muayene yapıp daha sonra bera testi yapıyoruz. Bu testlerde hafif, orta ve ağır işitme kayıpları olabilir. Hafif ve orta işitme kayıplarında bir mühlet işitme aygıtı öneririz. Fakat ileri derece yani ağır işitme kayıplarında implant tedavisi mevcut” dedi.

Erken tedavinin değerine değinen Kılıç, “Bazı hastalara koklear implantasyon yapılabilir. Bundan ötürü erken tedavi çok kıymetlidir. Zira belirli bir yaştan sonra implant talihi da kalmıyor. 4 yaşından sonra lisan gelişimi kapandığı için konuşma talihi da kalmıyor. Onun için erken teşhis işitme aygıtını kullanma bahtını kazanmış olup tedavi sürecine katkı sağlar. Geç teşhislerde çocuğun konuşma bahtı kalmıyor. Bunun için erken teşhis çok önemli” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammet Hüseyin İçli – Sıhhat