Tarfin’den 2022-2023 tarım sezonunun ilk VDMK ihracı

Sunduğu hizmetlerle her vakit çiftçilerin yanında olmayı amaçlayan Tarfin, 100 milyon TL meblağında, ortalama 245...

Tarfin’den 2022-2023 tarım sezonunun ilk VDMK ihracı

Sunduğu hizmetlerle her vakit çiftçilerin yanında olmayı amaçlayan Tarfin, 100 milyon TL meblağında, ortalama 245 gün vadeli Varlığa Dayalı Menkul Değer (VDMK) ihracını tamamladı. 2022-2023 tarım döneminin birinci, Tarfin’in 17’nci VDMK ihracı ile Tarfin, toplam ihraç büyüklüğünü 842 milyon TL’ye ulaştırdı.

Türkiye’nin önder dijital tarım platformu Tarfin, 2022-2023 tarım döneminin birinci Varlığa Dayalı Menkul Değer (VDMK) ihracını tamamladı. Ortalama 245 gün vadeli 100 milyon TL’lik ihraç ile Tarfin’in toplam ihraç büyüklüğü 842 milyon TL oldu. Pasha Yatırım Bankası aracılığı ve OMG Capital Advisors danışmanlığı ile tamamlanan ihraç ile Tarfin, 71 vilayette üretim yapan yaklaşık üç bin çiftçiyi kurumsal yatırımcı ile buluşturarak ziraî girdi muhtaçlığını fonladı.

Yüksek seviyede yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirildi

JCR Eurasia Rating tarafından yüksek seviyede yatırım yapılabilir kategorisinde bedellendirilen ihraç, tarıma dayalı tek VDMK olma özelliğini de koruyor. Tarfin’in çiftçilere olan vadeli satışlarını yatırım aracına dönüştüren, yatırımcılar için cazip getirili alternatif sunan Tarfin, VDMK ihracı ile tarım bölümünün gelişimine de itici güç oluyor.

“Türkiye tarımının sürdürülebilirliği için değerli adımlar atıyoruz”

VDMK’lerin muteber bir finansal enstrüman olduğunu ve son yıllarda yükselişe geçtiğini kaydeden Tarfin CFO’su Kerimcan Aycibin, “Tarfin olarak VDMK ihraçlarımız ile Türkiye tarımı için yatırıcımlar ve çiftçiler ortasında katma kıymeti yüksek bir hizmete aracılık ediyoruz. Çiftçinin girdi gereksinimini kurumsal yatırımcılarla buluşturarak Türkiye tarımının sürdürülebilirliği için kıymetli adımlar atarken, tıpkı anda yatırımcılarımıza cazip getirili bir alternatif sunuyoruz. Böylelikle her iki tarafın yararına, bilhassa ülkemizin tarımı ve iktisadına dayanak oluyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz ihraçlara gelen ağır talep ve Tarfin’in çiftçi sayısındaki büyüme suratı, işimizin paydaşlarımız için ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Türkiye’deki çiftçilerin üretimine ve tarıma takviye olmaktan ötürü gurur duyuyoruz. VDMK ve SUKUK ihraçlarımız, aldığımız yatırımlar, milletlerarası finansman kaynakları ile yaptığımız mutabakatlarla üreticiden tüketiciye giden yolda katma bedel oluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı