Son dakika haberi! Asgari ücret, emeklilik, maaş zamları… Bakan Bilgin, CNN Türk’te soruları yanıtlıyor

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, CNN Türk’te soruları cevaplıyor. Alim’in açıklamasında öne çıkanlar...

Son dakika haberi! Asgari ücret, emeklilik, maaş zamları… Bakan Bilgin, CNN Türk’te soruları yanıtlıyor

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, CNN Türk’te soruları cevaplıyor. Alim’in açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

Amacımız memurları da bütün çalışanları da gözetmek ve enflasyon karşısında korumaktır. Toplumsal siyaset önlemlerini devreye soktuk. Taban fiyat yılda bir kez düzeltiliyordu. Temmuzda da bir orta düzenleme yapmıştık. Bu Temmuzda da bir düzenleme yapacağız. Toplu mukavele çerçevesinde biz hem memurlarımızla hem çalışanlarımızla toplu mukavele yaptık ve bunun tarihleri var. Temmuzda bu düzenlemeyi de yapacağız. Emeklilik maaşlarında da düzenleme yaptık. En düşük emekli maaşını yükselttik. Yeni bir çalışma daha yapıyoruz.

“ASGARİ FİYATTAN VERGİNİN KALDIRILMASI BİR DEVRİM”

Asgari fiyattan verginin kaldırılması bir ihtilaldir. Bu merhum Ecevit’in bir ülküsüydü lakin uygulayamadı, uygulamak bize nasip oldu. Sermayenin emek düşmanlığı yapmasına müsaade vermeyiz. Türkiye’nin geleneğinde bu var. Cumhuriyet devrinde bir çok imkansızlıklara karşın Gazi Paşa işçileri koruyana birçok düzenleme yaptı. Düzenlemeler toplumu zenginleştirir Türkiye’yi zenginleştirir. Bugün her alanda finanstan tutun dijital teknolojilere kadar emek çeşitlendi, Türk devleti bu emeğin yanında durmak istiyor. Minimum fiyattı paranın alım gücünü belirleyip ona nazaran uygulama yapacağız. Ben yurttaşların aklında kalması için 500 civarında olacağını söylemiştim. Temmuzda da bütün bunları dikkate alarak düzenleme yapacağız.

BÖLGESEL Taban fiyat OLUR MU?

Bölgesel minimum fiyatı gündeme almayı düşünmüyoruz. Bölgesel taban fiyata gidildiği vakit ülkedeki nüfus hareketliliğini farklı yönlendirebilir. Bu mevzuda teşvikler var. Endüstrisi az olan bölgelere sanayi kurulduğunda teşvikler yapılıyor.

SENDİKALI EMEKÇİ SAYISININ AZLIĞI

AK Parti hükümeti sendikayı artırmak için e-Devlet üzerinden elektronik üyelik sistemini getirdi. Personeller patronun haberi olmadan da üye olabiliyor artık. Kamu çalışanlarında sendikalaşma oranı çok yüksek. Çalışanlarda de bunu yükseltmek lazım. Bunun için bir işyerinde şayet vergi borcu yoksa çalışanlar özgürce sendikaya üye olabiliyorsa biz onlara beyaz bayrak veriyoruz ve kimi öncelikler veriyoruz. Bunlarda yetersiz kalacak, yaptığımız kapsamlı bir çalışma var. Sendikalaşmanın önünü yasal olarak da açıyoruz.

EYT’DE STAJIN SAYILMAMASI

Staj bir çalışma olarak sayılmıyor, orada biz personel patron münasebeti olmuyor. Çıraklıkta da durum farklı onun içinde bir çalışma yapıyoruz. Biz EYT çalışmasını ben daha bakan değilken çalışmaya başladık. Emekli olacak insanların yaş ortalamasının nereye geleceğine baktık. 50 yaş ortalaması makul bir orandı. Türkiye’nin nüfusu hala genç bir nüfus. Türkiye’de istihdam yarattığımız sürece çalışma yapabileceğimiz beşerler var.

“BUNDAN SONRA AF OLMAYACAK”

Türkiye’nin büyümeye devam etmesi lazım. Türkiye yüzde 7 büyüme yaptığı vakit istihdam oranı 1 milyondan fazla oluyor. Bundan sonra af olmayacak. Prim konusunda af olmayacağını söylemek istiyorum.