Sağlıklı ve güçlü akciğerler için 5 basit alışkanlık

Salgın hepimize çok şey öğretti lakin hepimizin bir biçimde en çok hatırladığı şey, akciğerlerimizin ne...

Sağlıklı ve güçlü akciğerler için 5 basit alışkanlık

Salgın hepimize çok şey öğretti lakin hepimizin bir biçimde en çok hatırladığı şey, akciğerlerimizin ne kadar hassas ve ne kadar değerli olduğu.

Sıklıkla soluduğumuz havadan, tütün dumanından ya da bağışıklığı güçlendirmekten bahsederiz ancak mevzu teneffüs sistemine geldiğinde en değerli organımıza, akciğerlere bakmayı unuturuz.

İçinde bulunduğumuz grip mevsiminde ve koronavirüs Omicron varyantı çok yaygınken, akciğer sıhhatini müdafaaya itina göstermek son derece değer taşıyor.

GÜÇLÜ AKCİĞERLER İÇİN 5 KOLAY ALIŞKANLIK

Akciğerleri sağlıklı tutmak ihtimam ve dikkat gerektirir. Hayat üslubunuzda yapacağınız küçük değişikliklerle akciğerlerinizi sağlıklı tutabilmeniz mümkün.

İşte sağlıklı ve güçlü akciğerler için 5 kolay alışkanlık.

İdman Yapın

Nizamlı ffiziksel aktivite, genel sıhhat için ve akciğer sıhhati için düzgündür. Akciğerler göğüsteki kaslara bağlıdır ve yeterli çalışabilmeleri için kasların formda tutulması gerekir.

Küçük ve sistemli idmanlar bunu yapmanın en uygun yoludur ve onlara günde 20 dakika ayırmanız kâfi olacaktır. Tempolu yürüyüş, bisiklete binme yahut aerobik idmanlar akciğerler için ülküdür.

Her gün yapacağınız 20 dakikalık tempolu yürüyüş genel sıhhatinizi artırırken birebir vakitte akciğerlerinizin de sağlıklı kalmasını sağlar. İdman yaparken kapalı alandaysanız, odadaki hava kalitesinin makus olmamasına ve nefes almak için kâfi alana sahip olduğunuzdan emin olun.

Kâfi D Vitamini Alın

Bu vitaminin bağışıklığı, güçlü kemikleri ve tıpkı vakitte akciğer sıhhatini korumak için ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Çalışmalar, D vitamini eksikliğinin akciğer işlevlerinde büyük meselelere neden olabileceğini ve hatta yapılarını değiştirebileceğini gösteriyor.

Yağlı balık, yumurta sarısı, peynir üzere D vitamini içeren yiyecekleri yemiyorsanız yahut destek almıyorsanız, diyetinizde kesinlikle değişiklik yapın. Bir destek almadan evvel kesinlikle hekiminizle konuşun.

Nefes Antrenmanları Yapın

Gerilim bedenimizde gerçek bir kaosa neden olabilir ve buna teneffüs sistemi de dahildir. Derin ve yanlışsız nefes almak gerilimi denetim etmenize yardımcı olur ve diyaframdan nefes almak, bilhassa koronavirüs yahut zatürree üzere bir teneffüs yolu hastalığını geçiriyorsanız yahut atlattıysanız akciğer kapasitesini artırabilir.

Nefes almaya odaklandığınızda ve karın hareketlerinizi denetim ettiğinizde gerilim altındaysanız kesinlikle sakinleşirsiniz. Ayrıyeten gerilimli durumlarda nefes almayı nadiren düşünürüz, lakin kendinizi bu türlü bir durumda bulduğunuzda pratik yapabilir ve kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Kâfi Ölçüde Uyuyun

Sağlıklı akciğerler için tam olarak ne kadar uyku gerektiği konusunda şimdi kesin bir şey yok, lakin kesin olan şey uyku eksikliğinin genel bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir tesiri olmasıdır.

Bunun gerisinde tam olarak hangi sistem olduğu bilinmiyor, fakat kaliteli uykunun bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere genel sıhhat için değerli olduğu biliniyor. Bağışıklık güçlü olmadığında, başta teneffüs yolu enfeksiyonları olmak üzere çeşitli hastalıkların gelişim riski hayli artar.

Sıhhatsiz Alışkanlıklardan Uzak Durun

Sağlıklı bir hayat usulü sürmeye çalışın ve sıhhatiniz için âlâ olmadığını bildiğiniz alışkanlıklardan kaçının. Sigara elbette bunlardan biridir, fakat açık ateşte çok uzun mühlet kalmak üzere ziyanlı gazlara maruz kalmak da öyledir. Bunların hepsi akciğer sıhhatine ziyan veren alışkanlıklardır.

SAĞLIKLI AKCİĞERLER İÇİN 7 BESİN

Akciğer kanseri, çağdaş vakitlerin en yaygın hastalıklarından biridir. Akciğer kanserine ek olarak, teneffüs sisteminin en yaygın hastalıklarından kimileri bronşit, astım, kistik fibroz ve pnömonidir. Bu nedenle akciğerleri ziyanlı tesirlerden korumak son derece kıymetlidir.

Üstteki kolay alışkanlıklara ek olarak, bu 7 besin ile akciğerlerinizi daha sağlıklı tutabilirsiniz.

Muz

Muz, uygun akciğer işlevi için gerekli bir mineral olan potasyum açısından zengindir. Araştırmalara nazaran, bilhassa çocukluk periyodunda gereğince potasyum tüketmek akciğer kapasitesini artırmaya yardımcı olmaktadır. Muz tatlıdır ve kalorisi yüksektir, bu nedenle atıştırmalık olarak şahanedir ve smoothie’lerde başka meyvelerle birleştirilebilir. Muzun yanı sıra avokado, kabak ve portakalda da âlâ ölçüde potasyum bulunur.

Zencefil

Kendi has tadıyla zencefil, tıkanmış hava yollarının temizlenmesinde ve akciğerlerdeki deveranın güzelleştirilmesinde doğal bir yardımcıdır. Birçok biçimde tüketilebilir. Zencefil çayı içebilir, taze zencefili rendeleyip soğuk algınlığına ve akciğerlerde mukus birikmesine karşı ekseriyetle doğal deva olarak kullanılan balla birlikte yenilebilir.

Koyu Yeşil Sebzeler

Ispanak, lahana ve borkoli üzere koyu yeşil yapraklı sebzeler iltihap önleyici tesirlere sahiptir ve akciğerleri iltihap ve enfeksiyondan koruyabilir. Bu sebzelerde bulunan klorofil kanın akciğerlere akmasına yardımcı olurken, lutein üzere antioksidanlar akciğerleri hür radikallerden korur. Bu sebzeler en güzel pişmiş halde yenir, lakin 10 dakikadan fazla pişirmemeye ihtimam gösterin.

Patates

Patates, sağlıklı akciğerler için beslenme planınıza kesinlikle eklemeniz gereken bir besindir. Antioksidanlar ve karotenoidler açısından zengindir. Ayrıyeten akciğerleri enfeksiyonlardan koruyan A vitamini ve C vitamini açısından zengindir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı da akciğerler üzerinde yararlı bir tesire sahiptir. Zeytinyağı, akciğerleri iltihaplanma ve enfeksiyonlardan koruyan antioksidanlar polifenoller ve E vitamini içerir. Araştırmalar, nizamlı olarak zeytinyağı tüketenlerin astım riskinin azaldığını gösteriyor.

Sarımsak

Sarımsak, doğal ilaç olarak en ünlü besindir. Antibiyotik özelliklerine sahip bir bileşen olan C ve E vitaminleri, demir, potasyum, sodyum ve allisin açısından zengindir. Akciğerleri hastalıklardan korumak için de şahanedir. Bedende kanserojen unsurların neden olduğu hasarı hafifletmeye katılan glutatyon üretimini uyaran flavonoidler içerir. Ekseriyetle bronşit üzere hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için kullanılır.

Adaçayı

Sağlıklı akciğerler için verilen gayrette tesirli olan bir öteki besin de adaçayıdır. Bu Akdeniz bitkisi binlerce yıldır birçok rahatsızlığa deva olarak kullanılmıştır ve boğaz ağrısı ve teneffüs yollarını için mükemmeldir. Adaçayının gücü antioksidan, iltihap önleyici ve antiseptik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bronşit yahut hava yollarında tıkanıklık meseleniz varsa hekiminize danışarak adaçayı çayı içebilirsiniz. 200 ml kaynar suya yarım çay kaşığı adaçayı atıp, 5 dakika demlenmesini beklemeniz kâfi olacaktır.