Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali 23. Kez start aldı

Uluslararası Altın Safran Belgesel Sinema Şenliği 23. Sefer start aldı KARABÜK UNESCO Dünya Miras Listesinde...

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali 23. Kez start aldı

Uluslararası Altın Safran Belgesel Sinema Şenliği 23. Sefer start aldı

KARABÜK UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen Milletlerarası Altın Safran Belgesel Sinema Şenliği 23’üncü sefer start aldı.

Açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Lideri Elif Köse, Safranbolu’nun ve Safranbolu halkının bu türlü bir tesise çok muhtaçlığı olduğunu belirterek, “Hava alabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, uygun fiyata yiyip içebilecekleri bir alan yoktu Safranbolu Belediyesinin. Türkiye’nin birçok yerindeki belediyelerin kendilerine ilişkin tesisi, misafirhanesi vardır. Ne yazık ki Safranbolu’nun kendine ilişkin bu yıla kadar ne bir tesisi ne de bir misafirhanesi vardı. Bilhassa bu kadar çok hoş tarihi binaları varken bir tane tarihi bina alınıp Safranbolu Belediyesine kazandırılmamış. Bu toplumsal tesisten sonra bir misafirhanenin de kazandırılması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. Köse, tesisin imalinde emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların arkasında protokol üyelerinin iştirakiyle toplumsal tesisin açılışı gerçekleştirildi.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Sinema Şenliği’nin programları hakkında bilgilendirmede bulunmak üzere gazetecilerle bir ortaya gelen Lider Elif şenliğin Safranbolu’da üniversite, belediye, STK ile birlikte ortaklaşa gerçekleştirilen bir program olduğunu aktararak, “Kentimizin ve şenliğimizin ulusal ve memleketler arası platformda tanıtılması ülkemizin var olan zenginliklerinin işlenmesi belgesel sinema aracılığı evrak, bilgi ve doküman arşivinin oluşturulmasına ve bölgede kültür turizminin gelişmesine sağlamış olduğu katkı göz arkası edilemez” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Bostancı – Kültür Sanat