Yenilenen Opel Grandland satışa sunuldu

Opel‘in SUV segmentindeki amiral gemisi Grandland, yeni yüzü ve özellikleriyle Türkiye‘de 809 bin 900 TL’den...

Yenilenen Opel Grandland satışa sunuldu

Opel‘in SUV segmentindeki amiral gemisi Grandland, yeni yüzü ve özellikleriyle Türkiye‘de 809 bin 900 TL’den başlayan fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Yenilenen Crossland ile başlayan, geçtiğimiz yıl satışa sunulan Mokka ile devam eden markanın yeni tasarım lisanı Grandland ile de karşımıza çıkıyor. Dışta Opel Vizör, içte ise dijital Pure Panel kokpit ile donatılan model, Edition, Elegance ve Ultimate olmak üzere üç farklı donanım seçeneği, 130 HP gücündeki 1.2 litrelik turbo akaryakıtlı ve 1.5 litrelik dizel motor seçenekleriyle syola çıkıyor. Yeni Grandland, tüm motor seçeneklerinde AT8 tam otomatik şanzımanı standart olarak sunuyor.

Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin

“Yenilenen Opel SUV ailesi, artık çok daha iddialı”

Yeni Grandland’in Türkiye’de satışa sunulmasıyla Opel SUV Ailesi’nin büsbütün yenilendiğini ve segmentinde çok daha argümanlı hale geldiğini lisana getiren Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, “Yenilenen Crossland ve Mokka ile SUV segmentinde başlayan yükselişimiz, yeni Grandland’in aileye katılmasıyla devam edecek. Markamızın SUV’daki Amiral Gemisi Grandland, Opel’in aktüel tasarım lisanını yansıtırken, sunduğu geniş ömür alanı, şimdiki teknolojileri ve üstün güvenlik özellikleriyle ailelerin tüm gereksinimlerini karşılayabilen bir model. Verimli motor seçenekleri ve Opel’in genlerinden gelen sürüş keyfiyle yeni Grandland, SUV segmentindeki tezimizi daha da güçlendirecek. 2022 yılının birinci 4 ayında Opel SUV modellerimizle SUV segmentinde yüzde 8.3’lük bir pazar hissesi elde ederek birinci 4 marka ortasında yer aldık. B-SUV’da ise yüzde 12.2 pazar hissesi ile 4’üncü olduk. Yeni Grandland ile SUV segmentinde yakalamış olduğumuz pazar hissemizi daha da artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl üç güçlü modelimizle Opel’i SUV pazarında birinci 5 içinde tutacağımıza inanıyor ve çalışmalarımızı bu amaç doğrultusunda gerçekleştiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Opel Vizör

Yeni Grandland’in dizaynında da markanın yeni tasarım ayrıntıları uygulanıyor. Birinci etapta markanın yeni tasarım ögelerinden biri olan Opel Vizör ön cephede dikkatleri çekiyor. Grandland ismi ve şimşek logosu ise öbür SUV modellerinde olduğu üzere bagaj kapağının ortasında konumlanıyor. Gövde renginde tamponlar, çamurluklar ve kapı muhafazaları, genel tasarımı tamamlayıcı özellikler olarak dikkatleri çekiyor. Alp Beyaz, Kuvars Gri, Elmas Siyah, Vertigo Mavi ve Yakut Kırmızı olarak 5 farklı gövde rengi seçeneğine sahip yeni Grandland’de ayrıyeten, çift renkli tavan seçeneği de sunuluyor.

130 HP’lik akaryakıtlı ve dizel motorlar

Yeni Grandland, hem turbo akaryakıtlı hem de dizel motor seçenekleriyle tüketicilere farklı alternatifler sunuyor. 1.2 litrelik turbo akaryakıtlı motor, 130 HP güç ve alt zamanlardan itibaren sunduğu 230 Nm tork ile dikkat çekiyor. Turbo akaryakıtlı ünite Grandland’i, 0’dan 100 km/s sürate 10,3 saniyede çıkartırken; 100 kilometrede ortalama 6,4 – 6,6 lt yakıt tüketimi pahası ve 144 – 149 g/km emisyon kıymetine sahip.

Dizel tarafında ise 1.5 litrelik motor, tüketicilere sunuluyor. 130 HP güç ve 300 Nm tork bedellerine sahip motor, Grandland’i 0’dan 100 km/s sürate 11,5 saniyede ulaştırırken, 100 kilometrede ortalama 5,1 – 5,2 lt yakıt tüketip, 133 – 138 g/km emisyon pahasına ulaşıyor.

Yeni kuşak motorlar, aracın hafif yapısı ile günlük kullanımda akıcı ve rahat bir sürüş sağlıyor. Bu motorlara, uyarlanabilir vites programları ve Quickshift teknolojisine sahip AT8 otomatik şanzıman eşlik ediyor. Şoför isterse direksiyondaki vites değiştirme kulakçıkları ile manuel olarak da vites değiştirebiliyor.

Yeni Opel Pure Panel Kokpit

Yeni Opel Grandland’in kokpiti yenilikçi olmasının yanında, temel gereksinimlere da odaklanıyor. İki geniş ekran bir ünitede toplanarak Opel Pure Panel’i oluşturuyor. Tüm donanımlarda standart olan büsbütün dijital, şoför odaklı kokpit sezgisel bir kullanım sunarken, sürücüyü karmaşık bir tecrübeden de uzaklaştırmış oluyor. Edition donanımında her iki ekran da 7 inç olarak sunulurken, Elegance ve Ultimate donanımlarında yer alan 12 inçlik şoför bilgi ekranı, sınıfında referans noktasını oluşturuyor. 10 inçlik merkezi dokunmatik ekran ise şoföre dönük dizaynıyla sürüşe odaklı, daha inançlı bir seyahate imkan sağlıyor.

Yeni model, bilgi-eğlence sistemi ve gelişmiş bağlanabilirlik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Yolcular, hem Apple CarPlay hem de Android Auto uyumlu sistem ile temas ve cümbüşün keyfini çıkarabiliyor. Kablosuz şarj özelliği, uyumlu akıllı telefonlar için kablo karmaşası olmadan sistemli şarj imkanı sağlıyor.

Hem şoför bilgi ekranı hem de merkezi renkli dokunmatik ekran, her zamankinden daha fazla şahsileştirme imkanı sunuyor. Şoför bilgi ekranında; şoför yorgunluk uyarısı, yağ sıcaklığı, multimedya bilgisi ve yol bilgisayarı bilgilerine ek olarak yeni gece görüş sistemi ve navigasyon da görüntülenebiliyor. Böylelikle şoför dikkatini yoldan ayırmadan istediği tüm bilgilere inançla erişebiliyor.

Yeni Grandland’in kabinindeki bir öbür kıymetli yenilik ise vites seçici olurken, yeni dizaynla artık çok daha ergonomik kullanım ve şık bir görünüm sağlanıyor.

Yeni teknolojiler standart

Yenilenen Opel Grandland, SUV’un Amiral Gemisi tanımlamasını hak edecek halde çok sayıda yeni teknolojiyi kullanıcılarla buluşturuyor. Uyarlanabilir IntelliLux LED Pixel Farlar, gece görüş sistemi ve yarı otonom sürüş özelliği de yeni Grandland’de birinci defa sunuluyor. Uyarlanabilir IntelliLux LED Pixel Farlar, far başına 84 adet olmak üzere 168 LED hücre ile ışık huzmesini trafikteki öteki paydaşların gözlerinde parlama yapmadan sürüş şartlarına ve etrafa kusursuz bir halde uyarlıyor. Modelde ayrıyeten giriş düzeyi donanımdan itibaren full LED farlar standart olarak yer alıyor.

Yeni Grandland, bilhassa geceleri karanlık kırsal yollarda seyir halindeki tüm kullanıcıların ve öteki canlıların güvenliğini gece görüş sistemi teknolojisi ile sağlıyor. Sistemin kızılötesi kamerası, etraftaki sıcaklık farkına bağlı olarak Grandland’in sürüş tarafında 100 metre ileriye kadar insanları ve hayvanları algılıyor. Gece görüş sistemi, sürücüyü sesli olarak uyarıyor ve yeni Pure Panel’deki dijital şoför bilgi ekranında pozisyonlarını gösteriyor. Aracın önündeki yaya yahut hayvan, etraftan net bir halde ayırt edilecek formda renkli olarak vurgulanıyor.

Model, sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu arttıran yeni kuşak sürüş takviye sistemiyle donatılıyor. Bu sistemlerin birçoğu yeni Grandland’de standart olarak yer alıyor. Standart olarak sunulan teknolojiler ortasında; yaya algılama özellikli etkin acil frenleme sistemi, gelişmiş ön çarpışma ikazı, 360 derece etraf görüş kamerası ve gelişmiş trafik işareti tespit sistemi bulunuyor. Dur-kalk özellikli adaptif sürat sabitleme sistemi ve şerit ortalama özellikli etkin şerit takip sistemi ile yarı otonom sürüş işlevi da yeni Grandland’de şoförlere sunuluyor.

Grandland ayrıyeten çok sayıda sürüş dayanak sistemini de kullanıcısına sunuyor. Ön ve art kamera hareket yapmayı kolaylaştırıyor. Bilgi-eğlence ekranında aracın etrafındaki alan kuş bakışı olarak gösteriliyor. Araç hareket yaparken öne hakikat hareket ettiğinde, ön kamera imajı de otomatik olarak etkinleştiriliyor.

AGR onaylı ergonomik koltuklar

Yenilenen Opel Grandland’de kullanılan AGR sertifikalı (Alman Sağlıklı Sırtlar Kampanyası) ergonomik etkin şoför ve ön yolcu koltukları, sürüş konforunu destekliyor. Ödüllü koltuklar, elektrikli eğim ayarından elektro-pnömatik bel dayanağına kadar birçok ayar seçeneği sunuyor. Koltuk ısıtma özelliği dışında deri döşeme seçeneği ile birlikte havalandırma fonksiyonu de yer alıyor. Ayrıyeten isteğe bağlı olarak deri koltuklar da sunuluyor.

Her Grandland versiyonunda standart olarak yer alan çift bölgeli otomatik klima, iç yer konforuna katkı sağlıyor. AC Max fonksiyonu ile yaz aylarında güneş altında park edilen araçta iç yer çok sıcaksa, bilgi-eğlence ekranında yer alan klima menüsündeki düğmeye dokunularak azamî soğutma kapasitesi ayarlanabiliyor. Isıtmalı ön cam da soğuk kış aylarında konforu artıran bir öbür özellik olarak dikkat çekiyor.

Konfor, anahtarsız giriş ve çalıştırma ile art tamponun altında ayak hareketi yapılarak otomatik açılıp-kapanabilen sensörlü, elektrikli bagaj kapağı ile daha da artıyor.

Ultimate donanımında yer alan özelliklerle birlikte opsiyonel Premium Pack paketinde ise deri koltuk, AGR onaylı 8 istikametli şoför ile 6 taraflı ön yolcu koltuğu, havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı art koltuklar ve gece görüş sistemi sunuluyor.

>

Carmedya.com / Araba