SEC’ten Büyük İfşa: Binance ve FTX’in Gizli İlişkisi Vardı!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun Binance aleyhine açtığı davada taraflar birbirlerinin elini tartıyor. SEC...

SEC’ten Büyük İfşa: Binance ve FTX’in Gizli İlişkisi Vardı!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun Binance aleyhine açtığı davada taraflar birbirlerinin elini tartıyor. SEC adım adım Binance’ın etrafındaki çemberi daraltıyor. Artık de çöken kripto borsası FTX ile Binance.US ortasındaki ilgiyi deşifre etti.

SEC ifşa etti: Enteresan Binance FTX bağlantısı

Piyasalar, müşteriler ve dal gözlemcileri, SEC’in kripto para devi Binance ve iştiraklerine karşı açtığı kapsamlı davayı incelemeye devam ederken, şaşırtan yeni detaylar daima olarak gün ışığına çıkıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC’in mahkeme müracaatında, Binance yöneticileri birden fazla dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya. SEC, çöken kripto borsasının, Binance’ın ABD’deki iştirakiyle kıymetli bir bağ sürdürdüğünü sav ediyor.

Düzenleyici kurumun 136 sayfalık şikayetinde beklenmedik ifşaatlar yer alıyor. Buna nazaran, Binance.US’nin OTC alım satım masası aracılığıyla Alameda Research ile değerli bir bağı vardı. Bu detay, şikayete ait dokümanın 55. sayfasında yer alıyor. Böylelikle, kripto dünyasındaki iki büyük kuruluş ortasında daha evvel radara yakalanmayan bir ilişkiyi ortaya çıkarıyor. Böylelikle, yasal savaşa öteki bir entrika katmanı ekliyor.

secten buyuk ifsa binance ve ftxin gizli iliskisi vardi 0 prE1vVvE

SEC bu hafta 55. sayfada Alameda Research’e tek bir atıf yapıyor. Bunda, firmanın Mayıs 2020 ile Şubat 2022 ortasında Binance.US’nin OTC süreçleri için ekseriyetle tek karşı taraf olduğunu belirtiyor. Bu açıklama, Alameda Research’ü yahut CEO’su Sam Bankman-Fried’i Binance davasıyla ilgili rastgele bir yanlış davranışa direkt dahil etmiyor. Bununla birlikte, Binance ve bağlı şirketlerine yönelik şikayete dahil etmesi rastlantısal de değil. Bu yüzden, kıymetsiz olarak görmek de pek mümkün değil.

SEC’in şikayetine Alameda Research’ün dahil olması ne manaya geliyor?

Alameda Research’ün şikayete dahil edilmesi, firmanın mevcut yasal meseleleri göz önüne alındığında bilhassa dikkat cazip. Kripto para borsası FTX’in kardeş şirketi olan Alameda, geçtiğimiz aylarda inceleme altına alındı. Şirketin CEO’su Caroline Ellison, öbür kabahatlerin yanı sıra telekulak dolandırıcılığı ve menkul değer dolandırıcılığı yapmak için komplo kurma suçlamalarını kabul etti. FTX’in eski CEO’su Bankman-Fried şu anda yargılanmayı bekliyor.

secten buyuk ifsa binance ve ftxin gizli iliskisi vardi 1 XOGtsUKF

SEC dokümanı, Binance.US’nin OTC Masasının 2021 yılında 654 milyon doların üzerinde süreç gördüğünü ortaya koyuyor. Ayrıyeten, büyük hacimli kripto/itibari para pariteleri için öncelikle kurumsal traderlara hizmet verdiğini açıklığa kavuşturuyor. Raporda ayrıyeten, Alameda Research’ün platformun OTC Masası aracılığıyla bu süreçler için sık sık karşı taraf olarak yer aldığı belirtiliyor.

Alameda Research’ün SEC’in şikayetine dahil olması, farklı temaslar manasında değer kazanıyor. Zira, kripto şirketlerinin ve borsaların birbirleriyle ne ölçüde iş yaptığının altını çiziyor. Dünya çapındaki yetkililer dijital varlık piyasalarına yönelik kontrollerini artırıyor. Bu süreçte, kesim de finansal düzenlemelere ahengi uygunlaştırma konusunda artan bir baskıyla karşı karşıya kalıyor.