Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’nın Ukrayna’da olası savaş suçu uyguladığına yönelik kanıtları toplamaya başladı

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sıhhat Örgütü, Rusya ile Ukrayna ortasında aylardır devam eden...

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’nın Ukrayna’da olası savaş suçu uyguladığına yönelik kanıtları toplamaya başladı

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sıhhat Örgütü, Rusya ile Ukrayna ortasında aylardır devam eden savaş ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kiev’de DSÖ’nün Acil Durumlar Yöneticisi Mike Ryan ve DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanım Ghebreyesus tarafından yapılan basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’daki sıhhat kuruluşlarına yönelik atakları ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

200 TAARRUZ KAYITLARA GEÇTİ

Rusya’nın muhtemel savaş kabahati uyguladığına yönelik ispatların toplandığına dikkat çeken DSÖ yetkilileri, Rusya’nın şimdi net bir formda sıhhat merkezlerine akınlardan sorumlu tutulmadığını lakin kuruluşun şu ana kadar ülkede hastane ve kliniklere 200 saldırıyı kayıtlara geçtiğini aktardı.

“BM SİSTEMİNE GÜVENİYORUZ”

Ryan, “Sağlık merkezlerine ve kurumlarına kasıtlı akın memleketler arası insani kanunların ihlali demektir. Bu çeşit taarruzlar her şartta savaş cürmü manasına gelir. O taarruzları belgelemeye ve şahitlerle konuşmaya devam ediyor. BM sistemine ve Memleketler arası Ceza Mahkemesi’ne güveniyoruz” dedi.

“UKRAYNA HALKINA BİR MESAJIM VAR, DSÖ SİZİN YANINIZDA”

Rusya, savaşın başladığı günden beri muhtemel savaş cürümleri suçlamalarını kabul etmediklerini açıklamış ve sivillerin gaye alınmadığını duyurmuştu. Ghebreyesus ise, “Benim Ukrayna halkına bir mesajım var, DSÖ sizin yanınızda ve biz Rusya’nın bu savaşı bitirmesine yönelik davetimizi yineliyoruz” dedi.

SERT YAPTIRIMLAR YOK

DSÖ üyesi ülkeler Salı günü Rusya’nın hücumları sonrasında ortalarında kurumun Moskova’daki bölge ofisinin kapatılması da dahil olmak üzere birçok kararın alınması üzerine bir ortaya gelecek. Reuters’a konuşan diplomatlar ise Rusya’nın BM idare heyetinden atılma ya da oy verme hakkının elinden alınması üzere sert yaptırımlar olmadığına dikkat çekti.

TASLAK METİNDE TÜRKİYE’NİN DE İMZASI VAR

Hafta içinde ortalarında Türkiye, Fransa ve Almanya’nın da imzasının da olduğu ve yüklü olarak AB diplomatları tarafından hazırlanan bir taslak metin DSÖ’nün Avrupa bölge ofisine gönderilmişti.