Dar gelirlinin konuta ulaşması için formül: Yılda en az 850 bin konut yapılmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı konut paketinin akabinde konut kesimindeki temsilcilerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor....

Dar gelirlinin konuta ulaşması için formül: Yılda en az 850 bin konut yapılmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı konut paketinin akabinde konut kesimindeki temsilcilerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren, dar gelirli vatandaşların ucuz konutlara ulaşabilmesi için tekliflerde bulundu.

FİYATLAR DAR GELİRLİNİN ULAŞAMAYACAĞI SAYILARA GELDİ

Lider Eren, açıklanan konut paketini olumlu bulduklarını belirterek “Konut satışlarına ivme kazandıracak. Yılda en az 850 bin konut yapılması gerekiyor. Lakin 3-4 yıldır 400-450 binin üzerine çıkamadı. Dar gelirlinin ulaşamayacağı sayılara geldi konut fiyatları. Kamu, hazine topraklarını arsa haline getirip, müteahhitlere düşük maliyetler ile verirse daha uygun fiyata konut üretilir.” dedi.

YURTDIŞI PAZARI DARALDI

TMB Lideri Erdal Eren, yurtdışı pazarının daraldığına dikkat çekerek, “Yüzde 6.1 istihdamda direkt hisse var. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde en yüksek sayı 31.6 milyar dolarla 2012’de gerçekleşti. Sonrasında petrol fiyatlarındaki düşüş ile yurtdışı işleri azaldı. Pandemi ile 15 milyar dolara kadar düştü. Milletlerarası pazarlardaki meslektaşlarım atılım yaptı. 2021’i 30.7 milyar dolarlık iş hacmi ile bitirdik. Orta vadede 50 milyar dolar, 10 yılda ise 100 milyar dolarlık iş üstlenebiliriz diyoruz. Bu da iş yaptığımız ülkelerle münasebetlerin geliştirilmesi sayesinde olur” tabirlerini kullandı.