AK Partili Şamil Tayyar’dan kira artışına getirilen yüzde 25’lik sınıra tepki: Karar gözden geçirilmeli

Kira artış oranını yüzde 25’le sınırlayan kanun teklifi TBMM Genel Heyeti’nde kabul edilerek maddeleşti. Buna...

AK Partili Şamil Tayyar’dan kira artışına getirilen yüzde 25’lik sınıra tepki: Karar gözden geçirilmeli

Kira artış oranını yüzde 25’le sınırlayan kanun teklifi TBMM Genel Heyeti’nde kabul edilerek maddeleşti. Buna nazaran, yapılacak kira artışı bir evvelki yılın kira bedelinden yüzde 25’ten fazla olmayacak.

1 HAZİRAN 2023’E KADAR GEÇERLİ

Ak Parti ve MHP kümelerinin ortak önergesi ile kira artış oranına yüzde 25 sonu getiren düzenleme Avukatlık Kanunu’nda değişiklik öngören kanuna ek edildi. Buna nazaran; 1 Haziran 2023 tarihine kadar yapılacak kira artışları, bir evvelki kira yılına ilişkin kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek.

YÜZDE 25’İ GEÇEN MUKAVELELER GEÇERSİZ SAYILACAK

Bir evvelki kira yılının Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) değişim oranının 12 aylık ortalamalara nazaran yüzde 25’in altında kalması halinde ise kira artışlarında bu değişim oranı geçerli olacak. Düzenleme, bir yıldan daha uzun periyodik kira mukavelelerini de kapsayacak. Bu oranları geçecek formda yapılan mukaveleler, fazla ölçü istikametinden geçersiz sayılacak.

“YENİ TOPLUMSAL İHTİLAFLAR DOĞAR”

Teklifin Meclis’ten geçerek yasalaşmasına AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar reaksiyon gösterdi. Düzenlemenin yeni problemlerde doğuracağını lisana getiren Tayyar şu tabirleri kullandı: “Fahiş kira artışı kesinlikle önlenmeli. Artışa hudut koymak gerekiyorsa, ölçüt, TÜFE üzere objektif olmalıdır. Enflasyonun %73.5 olduğu ortamda %25’lik keyfi hudut, yeni meseleler üretir. Kayıt dışılık artar, daha berbatı yeni toplumsal ihtilaflar doğar. Karar gözden geçirilmeli.”