Satıcıya güvenip testini yaptırmadığı otomobilin kilometresi iki katı çıktı

İstanbul‘da ikamet eden boya ustası Mustafa Çıldır, yıllardır birikim yaptığı 187 bin Türk lirasıyla ikinci...

İstanbul‘da ikamet eden boya ustası Mustafa Çıldır, yıllardır birikim yaptığı 187 bin Türk lirasıyla ikinci el araba almak istedi. Bir internet sitesinde bütçesine nazaran araba bakan Çıldır, bulduğu bir arabası satın aldı. Satıcı kişi tarafından belirlenen ekspertizde gerekli bakımları yapılan aracın satıcısı, Çıldır’a aracın 150 bin km olduğunu belirtti.

SANAYİYE GİDİNCE GERÇEĞİ ÖĞRENDİ

Satıcıya güvenerek aracı satın alan Mustafa Çıldır, aracı satın aldıktan sonra araçta tuhaf arızalar meydana geldiğini fark etti. Bu arızaları çözmek ismine endüstriye giden Çıldır, aracını tekrar genel bakımdan geçirdi. Yapılan bakımlarda aracının aslında 150 bin km değil 309 bin km olduğunu öğrenen Çıldır, dolandırıldığının farkında vardı.

TÜM ARAMALARI KARŞILIKSIZ KALDI

Bunun üzerine satıcıyı telefon ile arayan Çıldır’ın aramalarına karşılık veren olmadı. Kilometre farkından ötürü aracın daha az kıymeti olduğunu savunan Çıldır, hakkını aramak için Kartal’daki Anadolu Adliyesine giderek savcılığa kabahat duyurusunda bulundu. Çıldır daha sonra tıpkı internet sitesi üzerinden araştırma yaptığında, kendisine aracı satan kişinin tıpkı marka ve model aracı farklı bir telefon irtibat numarası ile satışa devam ettiğini ve bu halde öbür vatandaşların da mağdur olabileceğini belirtti.

“BU ŞAHISLAR KENDİLERİNE ÖZEL SINIR ÇIKARIYORLAR”

Olay hakkında konuşan Mustafa Çıldır, “Bu arabayı sahibinden.com sitesinden aldım. Satan kişi bana aracın 150 bin km olduğunu ve her şeyinin orjinal olduğunu söyledi ve satışını yaptı. Ben de söylediklerine prestij ettim ve gittim. Verdikleri pozisyonda buluştuk, daha sonra otomobil hakkında bana bir bildiri gösterdiler, otomobilin 150 bin km olduğu hakkında. Sonra ekspertize gittik lakin ben gösterdikleri iletiye inandığım için kilometre denetimi yapmadım. Ekspertizde otomobilin motorunda vesaire bir sorun çıkmayınca ben de satışını aldım. Halbuki bu beşerler dolandırıcıymış, sonrasında gerçek yerlere denetim için aracı götürdükten sonra otomobilin kilometresi 150 bin değil 309 binmiş. Şahısları aradığımda birinci evvel açıp bana zıt yanıt verdiler, sonrasında telefonları büsbütün kapattılar. Anladım ki bu bireyler kendilerine özel çizgi çıkartıyorlar, o çizgileri da daha sonra iptal ediyorlar. Herhalde bu işi daima yapıyorlar zira sahibinden.com’a baktığım vakit şu an bile bu bireylerin ilanı var. Tıpkı marka birebir model hatta tıpkı yerde fotoğraf çektirmişler. Otomobilleri 150 binde gösterip satıyorlar, insanları dolandırıyorlar. Ben de şu an savcılığa cürüm duyurusunda bulundum zati, ben istiyorum ki bu beşerler cezasını çeksin. 187 bin TL para verdim ben bu otomobile ancak maalesef otomobilin kilometresi ile oynandığı için otomobilin pahası düşmüş oldu” dedi.

İhlas Haber Ajansı / İktisat