Rusya, tüm dünyayı bekleyen gıda krizinin önüne geçmek için tek şart sundu: Denizi mayınlardan temizleyin

Rusya‘nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya gazetecilere konuştu. Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaşmasında...

Rusya, tüm dünyayı bekleyen gıda krizinin önüne geçmek için tek şart sundu: Denizi mayınlardan temizleyin

Rusya‘nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya gazetecilere konuştu. Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaşmasında yaşanan zahmetlere değinen Daimi Temsilci, gemi geçişine bir kuralla müsaade verebileceklerini söz etti.

“BUNLAR BİZİM DEĞİL, ONLARIN MAYINI”

Rusya‘nın Ukrayna tahılı taşıyan gemilerin geçişine müsaade vermeye hazır olduğunu lisana getiren Nebenzya, lakin bunun sağlanması için Kiev’in denizi mayınlardan temizlemesi gerektiğini söyledi. Nebenzya, “Bunun için evvel Ukraynalıların limanlarını temizlemeleri gerekiyor. Gemilerin inançlı geçişini sağlamaya hazırız, lakin evvel mayınları temizlemeleri gerekiyor. Bunlar bizim değil, onların mayınları” dedi.

“İHRACAT KONUSUNDA SPEKÜLASYONLAR VAR”

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM ortasında Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatına ait bir toplantı hazırlandığı argümanlarıyla ilgili olarak Nebenzya “Şu anda birçok kişi bir sürü şey yazıyor. Bunun gerçeklikle ne kadar ilgisi var, bilmiyorum. Ukrayna tahılının ihracatı konusunda çok fazla spekülasyon var” tabirlerini kullandı.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya

“AVRUPALILAR TAHILI KARADAN ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR”

“DENİZ KUVVETLERİMİZ YARDIMCI OLACAK”

Daimi Temsilci, Kiev’in yalnızca mayın döşemekle kalmayıp tıpkı vakitte gemileri de batırdığını anımsatarak “Mayınları temizlerlerse, gemilerin su alanından inançlı bir formda çıkışına yardımcı olmak için deniz kuvvetlerimizin sağlamaya hazır olduğu bir koridorumuz var” dedi.

BUĞDAY ARZININ 3’TE 2’SİNİ OLUŞTURUYORLAR

Rusya ve Ukrayna, dünyanın buğday arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyorlar. Lakin Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı yapılamaması, mümkün bir global besin krizinin giderek büyümesine neden oluyor. Ukrayna birebir vakitte kıymetli bir mısır ve ayçiçek yağı ihracatçısı pozisyonunda. Batılı güçler, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı için ‘güvenli koridor’ oluşturulmasını fikrini tartışıyorlar. Lakin bu türlü bir koridor Rusya’nın onayını gerektiriyor.