ABD’de milyon dolarlık vurgun yapan çete çökertildi! Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu da sorguya alındı

New York polisi ve New York Baş Savcılığı tarafından ortaklaşa yürütülen 3 yıllık operasyon sonunda,...

ABD’de milyon dolarlık vurgun yapan çete çökertildi! Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu da sorguya alındı

New York polisi ve New York Baş Savcılığı tarafından ortaklaşa yürütülen 3 yıllık operasyon sonunda, mağaza ve eczanelerden milyonlarca dolarlık lüks mal ve eser çalıp bunu eBay’den satan 41 kişilik bir çetenin yakalandığını duyurdu. Savcılık iddianamesinde Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu’nun da ismi yer aldı.

8.3 MİLYON DOLARLIK ESER VE 300 BİN DOLAR NAKİT PARAYA EL KONDU

Operasyonda, çetenin başı olduğu ileri sürülen Roni Rubinov’a ilişkin 3.8 milyon dolar pahasındaki esere ve 300 bin dolar nakit paraya el konulduğu tabir edildi. Yaşaroğlu’nun da ortalarında bulunduğu sanıkların; çeşitli işletme yolsuzlukları, kara para aklama, çalıntı mal bulundurma cürümleri, dolandırıcılık planı ve komplo ile suçlandığı belirtildi. New York Belediye Lideri Adams açıklamada, “Bu yalnızca hırsızlık değildi, tıpkı vakitte organize bir cürüm çetesinin kesimi olarak mağazalara giren ve rafları boşaltan insanlardı. Bu devasa perakende hırsızlık planı, büyük mağazalardan büyük zincirlere ve bağımsız işletmelere kadar ekonomimizin her seviyesini etkiledi” dedi.

LÜKS MODA ESERLERİNİ ÇALIP İNTERNETTE SATMIŞLAR

Çetenin çaldığı eserler ortasında dizayncı kıyafetleri, el çantaları ve başka lüks moda eserleri yer aldığı tabir edilerek makyaj materyallerinden reçetesiz lüks eczane eserlerine kadar bir çok perakende eserin çalınarak eBay’de satılmasından büyük ölçüde para elde edildiği söz edildi.

AKASYA 25 YILA KADAR CEZA ALABİLİR

Şahısların meskenlerine yapılan baskın sonrasında Amazon, Walgreens, Visa, Apple iTunes, American Express ve Pottery Barn dahil olmak üzere yaklaşık 60 farklı perakendeciye ilişkin 550’den fazla ikram yahut nakit alışveriş kartı ele geçirildiği ayrıyeten 300 bin dolar nakit paraya el konulduğu belirtildi. Çalıntı malların eBay’de ‘Treasure-Deals-USA’ isimli online mağaza üzerinden satıldığı söz edildi. Akasya Yaşaroğlu hatalı bulunursa, 8 ila 25 yıl ortası mahpus cezası alabileceği belirtildi.

Demirören Haber Ajansı / Dünya