Karadeniz’den çıkarılan gaz 2023’ün ilk çeyreğinde mutfaklarda olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, beraberinde Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TPAO Genel Müdürü...

Karadeniz’den çıkarılan gaz 2023’ün ilk çeyreğinde mutfaklarda olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, beraberinde Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TPAO Genel Müdürü Melih Han Alım, TPAO ve BOTAŞ yetkilileri ile birlikte Sakarya Gaz Alanı Geliştirme Projesi inceleme alanını havadan inceledi.

2023’ÜN BİRİNCİ ÇEYREĞİNDE TAMAMLANACAK

Oktay, süper teknolojilerin karada, denizde, her alanda uygulandığı bir projeyi konuştuklarını lisana getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu projeyi sıkı bir halde takip ettiğini hatırlattı. Projenin 3 bin 500 dönümlük bir alanda devam ettiği aktaran Oktay, şunları söyledi:

“Filyos Doğal Gaz sürece tesisleri burada olacak. Tekrar karşıdan gelecek Türkali kuyularından buraya taşınacak doğal gazımız ve burada tamamlandıktan sonra da karşı alanda gördüğünüz ana hatta ve dağıtım tesislerine basacağımız alanı görüyoruz. Hepsinde de çalışmalar hamdolsun 2023’ün birinci çeyreğinde tamamlanacak biçimde plana nazaran devam ediyor. Proje tıkır tıkır işliyor. Ben tüm takımlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.”

“7 KUYUMUZ TAMAMLANMIŞ DURUMDA”

Oktay, birinci kademenin sismik çalışmalar ve sonrasında sondajlarla tespit edilen rezervden oluştuğunu belirterek, bu rezervin 405 milyar metreküpünün Sakarya Gaz Alanı’nda, 135 milyar metreküpün ise Amasra Alanı’nda olduğunu söyledi.

Toplam 540 milyar metreküplük rezerv bulunduğunu tabir eden Oktay, birinci kademe kuyuların tamamlanmasıyla ilgili sürecin devam ettiği vurgulayarak, şu bilgileri verdi: “Şu an 7 kuyumuz tamamlanmış durumda ve 4 kuyumuz da açılma kademesinde. Bu devam edecek, hiç durmayacak bu süreç. Açılan ve sondajı yapılan alanlardan elde edilen gazın ikinci evresinde yerin altındaki gazın üretim çalışması. O fiilen buradan 170 kilometre ötede Türkali-2 kuyusunda devam ediyor. Açılan her bir alandan ana hatta bağlanacak biçimde de bu üretim üst çıkarılıyor. Bu kısmı da hamdolsun hayli âlâ. Sondajların yapılma kısmı süper. Yavuz, Yasal, Fatih burada, yeniden yeni bir kuyuda çalışmasına devam ediyor. 7’nci jenerasyon sondaj gemimiz de geldi Akdeniz’de. Üç sondaj gemimiz de burada fiilen iş başında.

“DENİZİN ALTINDAN 170 KM’LİK SINIR DÖŞÜYORUZ”

Natürel orada o etaptan sonra da çıkarılan gazın ardımızda gördüğünüz tesise iletiminden bahsediyoruz. Bu projenin üçüncü etabı da burada devam ediyor. Yani şu anda 170 kilometrelik bir hatta denizin altından bir sınır döşüyoruz. Bir sınır diyoruz fakat aslında üç çizgisi tıpkı anda döşüyoruz. Bir, çıkarılan doğal gazın buraya kadar getirildiği bir boru çizgisi. Onun çabucak yanında yaz kış tüm kaidelerde donmama ihtimaline karşı da donmasını engelleyecek glikol sınırı diye söz ettiğimiz ikinci bir sınır. Üçüncü sınır da uçtan uca her türlü şeyin uzaktan kumanda edildiği, 50 bin sensörün olduğu üçüncü bir sınırı çekiyoruz. Bunun üçü de şu anda bu çalışmalar da alanda fiilen devam ediyor. Döşediğimiz sınırların bir biçimde korunması gerekiyor. O korunma süreciyle ilgili çalışmalar bu 170 kilometrelik hatta fiilen devam ediyor.”

“SON KADEMEYE YANLIŞSIZ ADIM ADIM GELİNİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde, alanda hiçbir şeyin olmadığını söz eden Oktay, çalışmaların bir temel atmayla başladığını lisana getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, geçen yıl atılan temelin çok süratli biçimde gelecek yılın birinci çeyreğinde tamamlanacağına, son evreye hakikat adım adım gelindiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yeşil çizgisi görüyorsunuz tahminen, orası denizden gelen boru çizgisinin burada işlendikten sonra başka ana hatta basılması kısmındaki güzergahı gösteriyor. Burada ne yapacağız, aslında burada da çok önemli tesisler var, 3 bin 500 dönümlük alan dedik. Oradan gelen doğal gazın burada arıtma sürecinin yapıldığı yani glikol, su ve tüm başka şeylerin ayrıştırıldığı kurutulduğu ve sonrasında da basıldığı alan. Hamdolsun burası da plana nazaran devam ediyor. Bu süreçlere baktığımızda 6 bin farklı faaliyet var bu projenin içinde. 6 bin faaliyetin de eş vakitli yürütüldüğü büyük bir projeden bahsediyoruz. Dünya ölçeğinde bir proje, bu ölçekteki projenin hayata geçirilmesi dünyadaki uygulamaları denetim edebilirsiniz ortalama 6-7 yıl diyebiliyoruz.

5 yıla indiğinde çok başarılı projeler. Halbuki biz kısmet olursa üretimden yani yer altındaki gazın çıkarılmasından ana hatta basılma etabı da dahil 2,5 yıl üzere bir müddette tamamlayacağız. Bunun için 6 bin faaliyet devam ediyor. Bu 6 bin faaliyetin devam ettiği ve sonrasında tamamlandığında işletme kademesine geçtiğinde üretimin her bir evrede yürütüldüğü, bu kolay değil, bununla alakalı yeniden dünyanın en ileri sistemlerinden bir tanesi bir dijital sistem geliştirilmiş durumda. Hem bu 6 bin faaliyet buradan takip ediliyor lakin sonrasındaki işletme faaliyetlerinin de dijital manadaki geliştirilen bir denetim ve optimizasyon sistemi de kendi mühendislerimizce geliştirilen sistemler, bu da bunun içerisinde. Son kademede üretilen gazın basılması.”

“2023’ÜN BİRİNCİ ÇEYREĞİNDE KARADENİZ’DEKİ GAZ MUTFAKLARA GELECEK”

Süper bir projeden ve takımdan bahsettiklerini, proje için dünya ölçeğinde kendi alanında uzman 100’ün üzerinde mühendis ve yöneticinin Türkiye’ye döndüğü bilgisini paylaşan Oktay, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Burada yerleşip bu projeyi devam ettirdiği büyük bir projeden bahsediyoruz. Birebir formda Türkiye’de olan genç arkadaşlarımızla da hepsinin harika bir takıma dönüştüğü, buradan elde edilen deneyimin milletlerarası operasyonlarda, yani yalnızca Türkiye’de değil Türkiye’nin dışında da öteki ülkelerde de hem doğal gaz ve petrol arama ancak birebir vakitte sondaj ve çıkarma sürece faaliyetlerinde de kullanabileceği çok harika bir deneyim oluşmuş durumda. Harika bir teknoloji oluşmuş durumda. Hem dünyanın en ileri teknolojisi kullanılıyor, birebir vakitte yetmeyen durumlarda kendi mühendisimizin burada geliştirdiği teknolojileri görüyoruz. Dünyanın devlerinin de bu teknolojileri kullanmaya başladığını görüyoruz. Bunlardan tek bir tanesi örnek olarak baktığımızda kumlama ile ilgili olan teknoloji. Hamdolsun ben, bir sefer daha bu türlü harika bir projeyi hayata geçirdikleri için ve kendi vatandaşımızın kullanımına da sunacakları için tüm takımımıza yürekten teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız birinci andan itibaren her basamağını yakinen takip ediyor.

Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO) şu anda dünya ölçeğinde, herkesin birlikte çalışmak istediği bir firma. 1954’te kuruldu, merhum Adnan Menderes’in arkadaşlarıyla kurduğu bir proje. 27 Mayıs’ın yıl dönümünü daha biz dün yaşadık ve vesayet rejimlerinin nelere mal olduğunu alandan bir kere daha görüyoruz. 60 yıl sonrasındaki geldiğimiz basamak belirli, herkesin üzerine koyarak geldiği basamak. Ne yazık ki, o günkü dar görüşlü ve vesayet odaklı sistemlerin bunu bile göremediği yapıdan. Buradan merhum Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Şiddetli başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimize ve tüm şehitlerimize bir defa daha rahmet diliyorum.”

Oktay, daha sonra proje alanında ayrıntılı incelemelerde bulundu. Bakan Dönmez ve TPAO Genel Müdürü Melih Han Alim’den teknik bilgileri alan Oktay, çalışanlarla bir mühlet sohbet etti.

AA / Abdullah Yasin Güler – İktisat