Moody’s, Türkiye için 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 52,1’e yükseltti

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, mayıs ayı global makro görünüm raporunu yayımladı. “Fiyat baskıları...

Moody’s, Türkiye için 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 52,1’e yükseltti

Memleketler arası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, mayıs ayı global makro görünüm raporunu yayımladı. “Fiyat baskıları ve finansal sıkılaşma global ekonomik momentumu yavaşlatıyor” başlıklı raporda Türkiye iddialarına de yer verildi.

BU KERE ENFLASYON BEKLENTİLERİNİ YÜKSELTTİ

Mart raporunda olduğu üzere Türkiye iktisadı için 2022’de yüzde 3,5, 2023’te yüzde 4 büyüme öngören kuruluş, enflasyon beklentilerini ise yükseltti. Moody’s Türkiye için 2022 sonu tüketici enflasyonu beklentisini yüzde 35’ten yüzde 52,1’e yükseltti. 2023 sonu varsayımını ise yüzde 30 olarak korudu.

GÖZLER CUMA AKŞAMINDA

ABD merkezli kuruluşun, cuma akşamı Türkiye’ye yönelik kredi notu ve değerlendirmelerini açıklaması bekleniyor.

GLOBAL EKONOMİK BÜYÜME BEKLENTİSİ DÜŞTÜ

Mart raporunda global iktisat için 2022’de yüzde 3,6’lık büyüme öngören Moody’s, son raporunda bu oranı yüzde 3,1’e düşürdü. Kuruluş, global iktisat için 2023 yılı büyüme beklentisini de yüzde 3’ten yüzde 2,9’a çekti. Moodys, 2022 yılı büyüme beklentisini gelişmiş ülkeler için yüzde 3,2’den yüzde 2,6’ya, gelişen ülkeler için yüzde 4,2’den yüzde 3,8’e çekti. Kuruluş, Rusya için 2022’de yüzde 7’lik ekonomik küçülme beklentisini de değiştirmedi.

ARZ ŞOKLARI, UKRAYNA SAVAŞI VE ÇİN

Global iktisat için büyüme beklentilerini düşürdüklerini ve enflasyon beklentilerini yükselttiklerini belirten Moody’s, ekonomik yavaşlamada, enflasyonu artırıp tüketicilerin satın alma gücünü azaltan arz şokları ile birlikte global ölçekte para siyasetinde şahinleşmenin tesirli olduğunu vurguladı. Kredi şartların sıkılaşmakta olduğuna, varlık yine fiyatlandığına ve finansal piyasalarda oynaklığın arttığına dikkat çekilen raporda, Ukrayna’daki savaşın ve Çin’deki karantina tedbirlerinin olumsuz tesirlerine işaret edildi.