Meme Estetik Yöntemleri Nelerdir?  

Meme Estetik Yöntemleri Nelerdir?  

 

Meme büyütme ameliyatı augmentasyon plastisi ismi ile anılır. Burada meme hacminin artırılması adına çeşitli cerrahi işlemler gerçekleştirilir. Bu uygulamada; özel olarak üretilmiş olan meme implantları meme dokusuna ya da göğüs kaslarının alt kısımlarına yerleştirilir.

Meme Büyütme Estetiği  

Memelerin birinin diğerinden küçük olması veya iki memenin birden küçük olması durumlarında kadınlar özgüven ile alakalı olarak çeşitli sıkıntılar yaşayabilir. Meme büyütme estetiği kadınlar tarafından çeşitli amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilir.

Meme büyütme estetiğinde üç olası yerden biri tercih edilerek tek bir kesi ile işlem gerçekleştirilir. Burada meme implantları yerleştirilirken meme ucu etrafı, göğsün altında yer alan kıvrım ve kol altında kesi yapılır. Bu şekilde göğüs dokusu göğüs kasları ile bağ dokudan ayrılır. Oluşan cebe de implantların yerleştirilmesi işlemi gerçekleştirilir.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır? 

Göğüs küçüklüğü durumu doğuştan olabilecek bir durumdur. Meme büyütme ameliyatında kişilerin göğüsleri vücutları ile karşılaştırıldığında çok küçükse bu işlem gerçekleştirilebilir. Bunun dışında hamilelikten sonra hacim kaybı nedeniyle de bu gibi bir durum meydana gelebilir.

İki meme arasında asimetri durumu varsa bu durumda da kadınlar meme büyütme ameliyatı olmayı tercih edebilirler. Bu sayede iki meme dokusunun birbirine benzer olması sağlanmış olur.

Eğer tıbbi bir zorunluluk yoksa bu ameliyatın 18 yaşından büyük kişilere uygulanması gerekir. 18 yaşından küçük bireyler henüz gelişme çağında oldukları için meme büyütme ameliyatı uygun bir yöntem değildir. Ameliyattan kısa süre sonra hamile kalmayı düşünen kişilerin de bu ameliyatı olması önerilmez.

Meme büyütme yöntemleri nelerdir? 

Meme büyütme estetiğinde meme hacminin artırılması adına çeşitli yöntemler uygulanır. Kesi izinin saklanması için meme başı çevresi, koltuk altı ve meme altı kıvrımlarından işlem gerçekleştirilir. Protezin belirlenen bölgeden yerleştirilmesi için yaklaşık 4-5 cm’ lik bir cep açılması gerekir.

Meme protezi meme dokusuna bağlı olarak göğüs kasının alt kısmına ya da üst kısmına yerleştirilebilir. Bu işlemde hastalara genel anestezi uygulanır. Ameliyat 1 ya da 2 saat kadar sürer. Meme protezleri su damları şeklinde ya da yuvarlak olabilir. Meme dokusuna ve yapısına bağlı olarak değerlendirmeler yapıldıktan sonra hangi şeklin kişiye daha uygun olduğuna karar verilir.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir? 

Meme küçültme ameliyatı öncesinde kan değerlerine bakılması ve akciğer filminin kontrol edilmesi gerekir. Bunun dışında mamografi ve gerekli görülmesi halinde meme ultrasonografisi de yapılabilir. Sigara, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, ilaç alışkanlığı gibi durumlarda bu işlemin yapılmaması uygun görülebilir. Meme küçültme ameliyatında çoğu zaman kan verme gibi bir duruma gerek yoktur. Kan transfüzyonunun gerekli olması durumunda ameliyattan 5-7 gün öncesinde hastaların kendilerinden alınan kanlar transfer edilebilir. Ameliyat öncesinde tespit edilen  kansızlığın nedeni araştırılıp tedavisinin yapılması çok daha uygun olacaktır.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli? 

Hafif bir ağrı hissetme durumu söz konusu olabilir. Memelere sutyene benzer sargı uygulaması yapılır. Bazen ameliyattan sonra sutyen giydirme durumları da söz konusu olabilir. Meme küçültme ameliyatından sonrası çoğunlukla rahat bir dönemdir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?   

 Meme dokusuna şekillendirme işlemi yapılır. Büyük memeli kişilerde doku çıkarma yapılırken küçük memelilerde silikon protez uygulanır. Meme dikleştirme genel anestezi altında gerçekleştirilen bir yöntemdir. Meme dikleştirme göğüs toparlama operasyonu olarak da bilinir. Memedeki dolgunluğun kaybolması, meme başının sarkması gibi durumlarda gerçekleştirilebilir.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı? 

Memelerin görünümünden ya da boyutundan memnun olmayan kadınlar tarafından tercih edilir. Meme dikleştirme ameliyatı fiziksel ve ruhsal açıdan herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kadınlara rahatlıkla uygulanabilir.