Son Dakika! Bakan Bilgin: Memur ve memur emeklilerine temmuz ayında enflasyon farkının üzerinde zam yapacağız

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım gündemdeki mevzulara ait değerlendirmelerde bulundu. “Ne gerçekleşirse gerçekleşsin enflasyonun...

Son Dakika! Bakan Bilgin: Memur ve memur emeklilerine temmuz ayında enflasyon farkının üzerinde zam yapacağız

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım gündemdeki mevzulara ait değerlendirmelerde bulundu. “Ne gerçekleşirse gerçekleşsin enflasyonun üzerinde, kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda toplumsal bir muhafaza ek artırımı yapacağız” tabirlerini kullanan Bakan Alim’in açıklamalarından satır başları şu formda;

“Biz yüzde 50’nin üzerinde minimum fiyatı artırdık. Aralık sonu yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu. Bunun işsizliğe neden olacağı argüman edildi fakat o denli olmadı. Biz iktisattaki bütün gelişmeleri toplumsal siyasetlerle destekledik. 3600 ek gösterge sıkıntısını bütün çalışanlara ve kümelere yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı bu düzenleme ile ek haklara sahip oldu.

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE ARTIRIM YAPILACAK”

Daha evvel hiç göstergesi olmayanlara gösterge verdik. Temmuz’da yapacağımız düzenlemeyle birlikte bu sayılar kamu çalışanlarımıza nefes aldıracak. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40 ne gerçekleşirse ne olursa olsun enflasyonun üzerinde kamu çalışanlarımıza artırım yapacağız.

“HAFTA BAŞINDA PAYLAŞACAĞIM”

Emekli çalışanlarımızı de koruyacağız. Çalışan çalışanlarımızı de korumak bizim misyonumuzdur. Personel sendikaları, patron sendikalarıyla görüştüm, çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki hafta başında ya da ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağım. Türk devleti kelam verdi, onları enflasyona ezdirmeyecek.

“ÜRETİMİ, İSTİHDAMI VE ÇALIŞANLARIN EMEĞİNİ KORUYACAĞIZ”

Yıl sonuna kadar 50 bin yeni istihdam olacak, yüksek tahsilli gençlerden oluşacak. Üretimi, istihdamı ve çalışanların emeğini koruyan toplumsal siyasetleri uygulamakla vazifeliyiz. Minimum fiyatla ilgili düzenleme, öbür düzenlemeler, demokratik toplumda işçinin hukukunu korumak.

“İŞVERENLERİMİZE SESLENİYORUM, PERSONELLERİN KARŞISINDA DURMAYIN”

Kamuda sendikalaşma oranı çok yüksek. Özel bölümde önemli bir sorun var. 15 milyon işçi personel olarak çalışıyor. Bunların 1.5 milyona yakını örgütlü, bunu değiştirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye’nin patronları sendikalara karşı hal almasınlar. Toplumsal uzlaşma sağlamadan bu üretimi devam ettiremeyiz. Türkiye’nin sanayi üretiminde yaptığı muvaffakiyet, performans, ihracat sayılarını daha ileriye taşımak istiyorsak işçilere hürmet duyulması lazım. Hürmet duyan patronlarımız var. Hepsine sesleniyorum, emekçilerin karşısında durmayın.