Minimum fiyat ne kadar olacak? Artırım pazarlığı bugün başlıyor, işte masadaki sayılar

Milyonlarca vatandaşın gelirini belirleyecek minimum fiyat 2023 artırımı için maraton bugün prestijiyle başlayacak. Direkt 7...

Minimum fiyat ne kadar olacak? Artırım pazarlığı bugün başlıyor, işte masadaki sayılar

Milyonlarca vatandaşın gelirini belirleyecek minimum fiyat 2023 artırımı için maraton bugün prestijiyle başlayacak. Direkt 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni minimum fiyat Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, personel ve patron temsilcilerinin ortak mutabakatı ile belirlenecek.

KRİTİK TOPLANTI BUGÜN

Bu kapsamda Asgari Ücret Tespit Komitesi bugün Çalışma Bakanı Vedat Alım eşliğinde TÜRK-İŞ Lideri Ergün Atalay ve TİSK Lideri Özgür Burak Akkol’un iştirakiyle toplanacak. Toplantıda yeni fiyatlar için çalışma takviminin netleşmesi bekleniyor.

Minimum fiyat ne kadar olacak? Artırım pazarlığı bugün başlıyor, işte masadaki sayılar - 01/12/2022

ASGARİ FİYAT NE KADAR OLACAK?

İşçi ve patron minimum fiyat beklentilerini lisana getirmeye başlarken pazarlık masasında net 8-10 bin lira ön plana çıkıyor. İş dünyası enflasyonun üzerinde refah hissesi olan bir artış istiyor. Lakin komite toplantısı öncesi kulislerde konuşulanlara nazaran, komite öncesinde de taraflar ortasında diyaloglar yaşandığı öğrenildi. Bu gelişme milyonları daha da heyecanlandırırken dev şirketlerin yüzde 50’lik artırım oranına ise sıcak yaklaştığı belirtiliyor.

Şu anda 5.500 TL olan taban fiyatın enflasyon beklentilerine nazaran yüzde 40 zamlanması durumunda 7.700 TL, patronun beklentisine nazaran ise yüzde 50’lik artışla 8.250 TL’ye çıkması öngörülüyor. Fakat yeni fiyatın 8 bin liranın altında olmayacağı ise neredeyse kesin.

“İŞLETMELERİN ÖDEYEBİLECEĞİ BİR FİYAT ARAYIŞINDAYIZ”

Asgari fiyat için yapılacak artırımın hayali değil gerçekçi bir sayı olacağını belirten Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Dile getirilen birçok sayı var. İşletmelerin ödeyebileceği bir fiyat arayışındayız. Hayali değil gerçekçi bir sayı olacak. Çalışan maaşları yüzünden işletme kapısına kilit vuracak bir sayı olmayacak. Artırım oranı çalışan ve patronlarla yapılacak anketlerle belirlenecek” demişti.

İŞVERENE MALİYETİ 12 BİN LİRAYA YAKLAŞIYOR

Asgari fiyata yüzde 50 artırım yapılması ile patronun maliyeti de yaklaşık 4 bin TL olacak. Yüzde 5 SGK prim takviyesi ile birlikte bir çalışanın toplam maliyeti yüzde 50 artırım sonrası 11.750 TL olacak. Patronlardan gelen açıklamalara bakıldığında ise bu sayının minimum fiyat için üst limit üzere göründüğü tabir ediliyor.