Kripto Para Şirketi Kapanıyor: Altcoin Fiyatı Çöktü!

Kripto para dünyasında en çok olumsuzluk muhtemelen iflaslarda ve dolandırıcılıkta kelam konusu oluyor. Lakin bugünkü...

Kripto Para Şirketi Kapanıyor: Altcoin Fiyatı Çöktü!

Kripto para dünyasında en çok olumsuzluk muhtemelen iflaslarda ve dolandırıcılıkta kelam konusu oluyor. Lakin bugünkü haberimiz iflas yahut dolandırıcılıkla ilgili değil. Bir kapanma haberi ile karşı karşıyayız. Haberimizin detaylarına bir bakalım.

Kripto para şirketinin kapanma nedeni

Unbanked isimli kripto para kartı ve ticaret platformu bugün bir açıklama yaptı. Şirket tarafından yapılan açıklamada sert ABD düzenlemelerine atıf var. Buna nazaran şirket ilgili düzenlemeler karşısında daha fazla hizmet veremeyeceklerini belirtiyor. Şirkete nazaran bu düzenlemeler finansmanı etkileyen önemli sonuçlar doğuruyor.

kripto para sirketi kapaniyor altcoin fiyati coktu 0 yklgKwnP

Unbanked, faaliyetlerine son vermenin birinci nedeni olarak yasal düzenlemeleri gösterdi. Firma, ABD’deki düzenleyicilerin şirketlerin (bankalar ve fintech’ler) kripto varlıklarını desteklemesini faal olarak durdurmaya çalıştığını belirtiyor. Üstelik şirketin bir savı da var. Şirketler yasal olarak gerçek ve kanunlara nazaran çalışsalar bile düzenleyici tekrar berbat davranıyor. Bu nedenle şirket, son düzenleyici gayretlerin şirketin faaliyet kabiliyetini sınırladığını söylüyor.

Firmanın faaliyetleri

Unbanked, kısa bir müddet evvel 20 milyon dolar bedelinde bir yatırım için 5 milyon dolarlık bir ön kontrat imzaladığını söyledi. Hangi düzenlemelerin krediyi almasını engellediğini belirtmiyor. Sonuçta fonları şimdi almadığını vurguluyor. Ayrıyeten şirket, bu kontratın yatırımın faaliyetlerini genişletmesine müsaade vereceğini de söylüyor. Öbür taraftan fonları alırsa, faaliyetlerine devam edeceğini de ekliyor.

kripto para sirketi kapaniyor altcoin fiyati coktu 1 pbHpI8Da

Unbanked tekrar de tüm müşterilere kripto para ünitelerini ve ABD doları bakiyelerini derhal çekmelerini tavsiye etti. Şirket, para çekme süreçlerini 30 gün boyunca açık bırakacağını söyledi. Fakat müşterilerin para çekme süreçlerine daha erken başlamalarını tavsiye etti. Şirket iflas müracaatında bulunmayı planlayıp planlamadığını belirtmedi.

Diğer kapanan kripto hizmetleri

Unbanked, 2017’den beri kripto kart hizmetleri ve ticaret hizmetleri sunuyor. Şirket, beş yıllık faaliyeti boyunca yaklaşık 6.000 yatırımcıdan 4 milyon dolar fon topladı. Bu, Unbanked’i kurumsal kripto para ünitesi borsaları Hotbit ve Coinloan ve Digital Currency Group’un kurumsal ticaret yan kuruluşu TradeBlock dahil olmak üzere yakın vakitte kapanan öteki nispeten küçük kripto şirketlerinin yanına yerleştiriyor.

kripto para sirketi kapaniyor altcoin fiyati coktu 2 wtcIyzYF

Kriptokoin.com muharriri olarak pekala bu kapanmaları kripto para dünyasında nasıl yorumlamalıyız? Açıkçası şirket kapanması kendi iç faktörlerinden kaynaklanmıyor. Açık bir formda görüleceği üzere daha çok dış faktörler kelam konusu. Öbür taraftan düzenleyicinin müdahalede bulunması da hakikat değil. Yasal olarak çalışan firmaların hareket kabiliyetlerini sınırlamak hür piyasa kurallarına da uymuyor. Yapılması gereken bu teknolojinin önünü açmak. Alandaki boşluk ister istemez herkesin ziyanına olacak. Değerli olan yasal düzenlemelerin içerisinde genişlik barındırması.

Kapanma sonrası altcoin fiyatında çöküş

Şirketin kapanma haberi sonrasında şirkete ilişkin kripto para ünitesi Unbanked (UNBNK) büyük düşüş gösterdi. Fiyat %90 kıymet kaybetti.

kripto para sirketi kapaniyor altcoin fiyati coktu 3