‘KORONAVİRÜSTE VAKA ARTIŞI, MUTASYONLARI KÖRÜKLÜYOR’

TRAKYA Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk...

‘KORONAVİRÜSTE VAKA ARTIŞI, MUTASYONLARI KÖRÜKLÜYOR’

TRAKYA Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, hiçbir şikayeti olmadan bulaştırmayı sağlayabilecek çeşitte koronavirüs taşıyanların dışarıda dolaştığını belirterek, Olay sayılarının artışı, mutasyonları da körükleyen bir durum. Yeni mutasyonların ortaya çıkışını hızlandıran bir durum olduğu için de maske kullanarak bulaşmayı mümkün olduğunca sınırlandırmamıza gereksinimimiz var dedi.

TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, son periyotlarda koronavirüs olay sayılarının arttığına, Sıhhat Bakanlığı’nın haftalık açıkladığı datalara de bu durumun yansıdığına işaret ederek, şunları söyledi

Görünen o ki dünyadaki bilgilere de baktığımız vakit Covid-19 hadiseleri yine bir artış göstermekte. Bilhassa yeni varyant denilen çeşidi, yine evvelki aşılanmış bireylerde de aşının tesirinin daha az görüldüğü bir hastalık biçiminde ortaya çıkmakta münasebetiyle bu hastalık bizim için hala kıymetini koruyan bir hastalık. Bu nedenle hepimizin tedbir alması gerekiyor. Maskeden vazgeçmememiz gerekli. Güya son vakitte olay sayılarının azalmış olmasıyla birlikte sorun büsbütün ortadan kalkmış üzere bir algı oluştu toplumumuzda. Bu algının sonucudur bugünkü artış. Dünyadaki de misal bir eğilim oldu. Yani sorun ortadan kalktı diye düşündüğümüz vakit çok çarçabuk toplum içerisinde bulaşabildiğini görüyoruz Covid-19’un. Her ne kadar bu yeni varyant, öldürücülüğü daha düşük olan bir varyant ise de olay sayılarının artışı ile birlikte 2 tane değerli risk ortaya çıkıyor. Bir, sayı arttıkça vefatlar de artıyor. 1 haftada 380 tane demek, günde 50 tane ek olarak Covid’e bağlı vefat, öbür mevt nedenlerinin yanında. Olay sayıları 232 bin değil de 500 bine çıkarsa, vefatlar de ona paralel biçimde artış gösterecek münasebetiyle öldürücülüğünün az olması bizi aldatmamalı, tedbirler almaktan geri bırakmamalı.

‘MASKEDEN VAZGEÇMEMEK GEREK’

Prof. Dr. Yorulmaz, dışarıda çok daha fazla dolaşan olayın olduğunu da belirterek, Çok sayıda insanın bakanlığa bildirilmeyen lakin kendi imkanlarıyla buldukları testlerle bir formda müspet olduklarını görüyoruz. Söylüyorlar böylesine bir durumu. Hasebiyle olay sayısının 232 binden çok daha fazla olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Ek olarak hadise dediğimiz insanların hepsinin şikayetleri yok ki. Hiçbir şikayeti olmayan lakin bulaştırmayı sağlayabilecek cinste virüs taşıyan beşerler da ortamızda dolaşıyor. Tüm bu nedenlerle maskeden vazgeçmememiz gerekiyor. İkinci bir özellik daha var. Hadise sayılarının artışı, mutasyonları da körükleyen bir durum. Yeni mutasyonların ortaya çıkışını hızlandıran bir durum olduğu için de maske kullanarak bulaşmayı mümkün olduğunca sınırlandırmamıza gereksinimimiz var diye konuştu.

Mrna AŞILARI BÜYÜK ÖLÇÜDE KORUYUCU’

OKULLARDA ÖNLEM

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat