Kilo vermek istiyorsanız kaçınmanız gereken 5 meyve türü

Kilo vermek sabır ve emek ister. Fizikî olarak etkin olmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak...

Kilo vermek istiyorsanız kaçınmanız gereken 5 meyve türü

Kilo vermek sabır ve emek ister. Fizikî olarak etkin olmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak son derecede değerlidir. Süreklilik gereklidir, bir gün sağlıklı beslenip sonraki gün cips veya çikolatalı pasta üzere diyeti bozan şeyler yerseniz, tartıda istediğiniz sayıya ulaşmanız pek mümkün olmaz.

Birden fazla uzman, diyetteki en kıymetli şeyin daha uzun müddet tok hissedilmesini sağlamak için lif ve protein açısından varlıklı besinler tüketmek olduğunu, bunun da çok yemeyi önleyeceğini söylüyor.

Sağlıklı bir biçimde kilo verebilmek için diyetin tam tahıllar, yağsız et, kabuklu yemişler ve yağlı tohumlar, süt eserleri ve taze meyve ve sebzeler açısından güçlü olması gerekir.

Ayrıyeten, kilo vermeye çalışırken muhakkak meyve tiplerinden kaçınmanın âlâ olduğunu biliyor muydunuz? Çok tatlı yahut kalorisi çok yüksek olduğundan kimi meyvlere karşı dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle, kilo vermeye çalışıyorsanız, porsiyon boyutlarınıza dikkat edin yahut bu meyveleri orta sıra yiyin.

KURU MEYVELER

Erik, kuru üzüm, kayısı üzere kuru meyveler su içermediği için daha fazla kaloriye sahiptir. Bir gram kuru üzüm, birebir ölçüde üzümden daha fazla kalori içerebilir. Kabaca bir prosiyon kuru üzüm 500 ve bir porsiyon kuru erik 450’den fazla kalori içerir, ki bu ölçü kilo vermek istiyorsanız çok fazladır.

Kuru meyveleri sonlu ölçülerde yemek en uygunudur.

MANGO

Kilo verme sürecinde ananas ve mango üzere tropik meyvelerden kaçınılmalıdır zira çok tatlıdırlar. Bu tıp meyveler sağlıklıdır ve sıhhatinize hiçbir halde ziyan vermez fakat kilo vermeyi yavaşlatacağı için çok ölçüde tüketilmemelidir.

Bu nedenle porsiyon boyutunu denetim etmek değerlidir.

ÜZÜM

Genel sıhhat için kusursuz olsalar da üzümler şeker ve yağ bakımından zengindir. Bu da kilo vermek istiyorsanız onu yanlış bir seçim haline getirir.

100 gram üzüm 67 kalori ve 16 gram şeker içerebilir ve bu sayılar tertipli tüketimin kilo alımına neden olabileceği manasına gelir.

MUZ

Muz muhteşem sağlıklı bir meyvedir fakat kilo verme sürecinde çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Muz kalori doludur ve çok fazla doğal şeker içerir. Bir muz, yaklaşık 37.5 gram karbonhidrat içerir ve 150 kaloriye sahiptir.

Bu nedenle günde birkaç muz yerseniz, kilo alma bahtınız yüksektir. Günde yalnızca bir muz yemek en güzelidir. Muz düşük glisemik indekse sahip olduğundan, ölçülü tüketildiğinde sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.

AVOKADO

Yüksek kalorili yiyecekleri küçük ölçülerde tüketmek kıymetlidir. Avokado, 100 gramı yaklaşık 160 kalori içerdiğinden dikkatli olunması gereken bir meyvedir.

Avokado, sağlıklı yağlar için uygun bir kaynak olmasına karşın büyük ölçülerde tüketilirse kilo alımına kolaylıkla yol açabilirler. Bu, diyetten büsbütün çıkarılması gerektiği manasına gelmez, yalnızca ölçülü olarak yenilmelidir.