Hafızayı ve konsantrasyonu geliştiren 5 besin grubu

Âlâ bir uyku sistemi ve günlük fizikî antrenmanlar üzere sağlıklı ömür stili alışkanlıklarıyla birlikte sağlıklı...

Hafızayı ve konsantrasyonu geliştiren 5 besin grubu

Âlâ bir uyku sistemi ve günlük fizikî antrenmanlar üzere sağlıklı ömür stili alışkanlıklarıyla birlikte sağlıklı beslenme, hafıza ve konsantrasyonun gelişmesi için son derece değerlidir.

Düzgün ömür usulü alışkanlıklarıyla iş yahut akademik performansın besbelli halde artması mümkündür. Bu noktada, hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmeye yardımcı olan ve tahminen de çok fazla dikkate alınmayan ögelerden biri de besinlerdir.

Sağlıklı ve gerekli besinleri sağlayan çeşitli ve istikrarlı bir diyet, beyin işlevlerinin ülkü biçimde çalışması için çok kıymetlidir. Lakin bu diyet, vakit içinde sürdürülen bir ömür biçimi olması gerekir. Ülkü olan, çocukluktan itibaren nörogelişime yardımcı olmak için sağlıklı alışkanlıklar edinmektir.

Bunlar haricinde her durumda, sıvı alımı kâfi değilse yahut birkaç hafta boyunca omega 3 yağ asidi üzere temel bir besin bedene sağlanmazsa beyin işevleri sağlıklı bir biçimde ilerleyemez.

Araştırmalar, yanlışsız beslenme alışkanlıkları olan insanların daha güzel okul ve iş performansı sergilediklerini gösteriyor. Pekala, hafıza ve konsantrasyonu artırmak için neler yenmeli?

İşte ülkü beyin aktivitesi için tüketilmesi gereken 5 besin kümesi.

ÇOKLU DOYMAMIŞ YAĞ ASİTLERİ

Alfa-linolenik asit ve linoleik asit (sırasıyla bir tıp omega 3 ve omega 6 yağ asidi) esansiyel yağ asitleridir. Hücre zarlarının oluşumunda ve ayrıyeten belli hücre işlevlerinin düzenlenmesinde yer alırlar. Omega 6’yı kuru yemişlerde, bitkisel yağlarda ve omega 3 keten tohumu, ceviz ve yağlı balıklardan rahatlıkla alınabilir.

Omega 3 asitleri içinde hamilelik ve çocukluk devrinde beyin gelişimi için temel bir besin olan DHA çok kıymetlidir. Beyin işlevini güzelleştirir ve bilişsel bozulmanın ilerlemesini önler. 2 yıl boyunca omega 3 desteği sonrasında yapılan çalışmalarda hafızada makul gelişmelerin olduğu biliniyor.

GLUKOZİNOLATLAR

Su teresi, Brüksel lahanası, turp, şalgam, lahana, kırmızı lahana, brokoli ve karnabahar glukozinolatlar açısından varlıklı besinlerdir. Oksidatif gerilimi azaltan ve nörodejeneratif hastalık riskini azaltan hususlar olan izotiyosiyanatlar üretirler

A, C VE E VİTAMİNLERİ

A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra selenyum antioksidan fonksiyonu olan besinlerdir. Hücre zarlarına ve hücrelere ziyan veren özgür radikallerin oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar.

A vitaminini havuç, balkabağı üzere besinlerde bulunur. E vitamini zeytinyağında, çeşitli kuru yemişlerde, avokadoda ve yağlı balıklardan rahatlıkla alınabilir.

C vitamininin kandaki ölçüsü ile dikkat, konsantrasyon, hafıza, karar suratı, gecikmeli ve tam hatırlama ve tanıma ile ilgili misyonlardaki performans ortasında değerli bir alaka vardır. Temel olarak bu vitaminden varlıklı besinler kivi, papaya, portakal, mandalina, greyfurt, kırmızı ve yeşil biber ve limondur.

ÇİNKO

İstiridye, kırmızı et, susam, yulaf, kabak, ayçiçeği çekirdeği, kaju, mercimek, kepekli un, nohut, çam fıstığı ve badem üzere besinlerde bulunan çinko, merkezi hudut sistemi için değerli fizyolojik rollerde bulunur.

Çinko eksikliği, artan nöron (sinir hücresi) mevti ve azalmış öğrenme ve hafıza nedeniyle bilişsel bozulma ve düşüşe neden olur.

SAĞLIKLI KARBONHİDRATLAR

Günde en az 50 gram karbonhidrat (ideal olarak 100-130 gram arası) tüketilmezse, beden hücrelere güç sağlamak için keton cisimlerini sentezler. Vakitle devam eden bu duruma (ketoz) ruh hali değişimleri, sonluluk ve konsantrasyon zahmeti eşlik eder. Bu nedenle ketojenik diyette ve karbonhidrat kısıtlı diyetlerde bu semptomlar yaygın olarak görülür.

Ayrıyeten kahvaltı, bilhassa gençlerin sıklıkla göz gerisi ettiği, günün kıymetli bir öğünüdür. Araştırmalar, bedenin kahvaltıdan sonra hem dikkat hem de bilişsel yeteneklerde bir gelişmeyi destekleyen metabolik değişiklikler yaşadığını gösteriyor. Kahvaltıda ülkü karbonhidrat ölçüsünün alınması, bilhassa günün ilerleyen saatlerinde açlık krizlerini önler ve sağlıklı bir beyin fonksiyonunun devam etmesi için çok kıymetlidir.