Deprem sonrası çocukların psikolojik iyiliği için rutinlerin devamı önemli

Sabri Ülker Vakfı zelzele sonrası çocuklarla irtibat için harekete geçti Doğal afetler üzere trajik ve...

Deprem sonrası çocukların psikolojik iyiliği için rutinlerin devamı önemli

Sabri Ülker Vakfı zelzele sonrası çocuklarla irtibat için harekete geçti

Doğal afetler üzere trajik ve travmatik tesire sahip olaylar meydana geldiğinde, çocukların bu durumla başa çıkabilmesi için rutinlerine devam etmelerinin düzgün hissettireceğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yenilikçi Eğitim Geliştirme Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yavuz Samur, televizyon ve toplumsal medyaya ise çok dikkat edilmesi ve mümkün olduğunca geçirilecek vakitle ilgili hudut getirilmesi gerektiğini vurguladı. Korku ve kaygı üzere hislerin açığa çıktığı bu süreçte bağlantının kıymetine dikkat çeken Samur, çocuklarla oyun oynanan  veya uyku öncesi anlarda konuşmanın yanlışsız vakit olabileceğini belirtiyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 vilayette büyük bir yıkıma neden olan sarsıntı felaketi, bütün Türkiye’yi telaş ve ıstıraba boğdu. Herkesi derinden etkileyen bu süreçten en çok etkilenenler ise çocuklar oldu. Sarsıntı münasebetiyle okullarından ve arkadaşlarından uzak kalan çocukların yeterli hissetmesi için gerçek bağlantısı sağlamak gerekiyor. Bu kapsamda sarsıntı sonrası çocuklarla kurulacak irtibata ve bireylerin âlâ olma haline dikkat çekmek maksadıyla harekete geçen Sabri Ülker Vakfı, Türkiye’nin önde gelen akademisyenleriyle YouTube kanalından ve toplumsal medya hesapları üzerinden bilgilendirici yayınlara başladı. 

 “Rutinlere kesinlikle devam edin”

Sabri Ülker Vakfı’nın YouTube kanalına konuk alan Doç. Dr. Yavuz Samurdeprem sonrasında çocuklar ile olan irtibatta dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekti. Bu türlü bir periyotta çocuklarla televizyon izlemek, yemek yemek, oyun oynamak üzere rutinlerin kesinlikle devam etmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Yavuz Samur“Çocuklar rutinlerini çok severler. Zira bu sayede günlerini kolaylıkla planlayabilirler ve inanç duygusu hissederler” dedi.

 “Üzülmelerine ve ağlamalarına müsaade verilmeli”

Çocukların his durumlarını gözlemleyip, müdahalede bulunmak gerektiğini belirten Samur“Tıpkı bizim üzere çocukların da üzülmeleri yahut ağlamaları çok olağan, bu tip dışa vurumlara  izin verilmeli. Lakin her vakit olduğu üzere, bu süreçte de çocuklarla mümkün olduğunca konuşmak için vakit yaratmamız gerekiyor. Oyun oynarken, kitap okurken ya da yatağa yattıklarında onlarla konuşabilirsiniz. Bilhassa yatağa yattıkları anın ben çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. O anda çocuklarla konuşmakta büyük yarar var” açıklamasında bulundu.

Psikolojik sıhhatin yanı sıra fizikî sıhhatin ehemmiyetine de dikkat çeken Samur, bu süreçte çocukların her vakit olduğu üzere beslenmelerine ve uyku nizamlarına dikkat etmeye ve idman yapmalarına kıymet vermeye devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Çocukları yardım etmeye teşvik etmek düzgün gelebilir”

Depremin akabinde yardım etmenin çok kıymetli bir davranış olduğunu çocuklara anlatmak gerektiğini vurgulayan Samur“Çocuklar kendilerini tabir etmek için fotoğraf çizebilir, şiir ya da mektup yazabilir yahut günlük tutabilir. Öteki yandan toplumsal medyada sıkça görürüz; çocuklar bir mektup yazarak yardımlarını iletmeye çalışıyorlar. Bu biçim aksiyonlar hem size hem çocuklarınıza uygun gelebilir. O yüzden çocukları da yardım etmeye teşvik edebiliriz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı