Kış ayında hangi besinleri tüketmeliyiz? 6 besine dikkat!

Diyetisyen Rıdvan Arslan, kış ayında tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgilendirirken, bilhassa 6 besine dikkati çekti....

Kış ayında hangi besinleri tüketmeliyiz? 6 besine dikkat!

kis ayinda hangi besinleri tuketmeliyiz 6 besine dikkat 1672644511 865

Diyetisyen Rıdvan Arslan, kış ayında tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgilendirirken, bilhassa 6 besine dikkati çekti.

İSTANBUL (İGFA) – Soğuk hava vurduğunda lokal eserler bulmak güç olabilir. Fakat pancar, havuç ve şalgam üzere kök sebzeler soğuğa dayanabilir, bu nedenle lokal çiftçiler taze eserler sağlayabilir ve siz de yararlarından yararlanabilirsiniz.

Diyetisyen Rıdvan Arslan kış ayında tüketilmesi gereken besinler konusunda bilgilendirdi.

ridvan arslan2 1672644433 188

Diyetisyen Arslan, “Beta-karoten desteği için havuçların kızartın yahut C ve A vitaminleri için şalgamları kaynatın” teklifinde bulundu.

D VİTAMİNİ İSTİKAMETİNDEN GÜÇLÜ BESİNLER

D vitamini istikametinden varlıklı besinler, kış aylarında menünüze eklemeyi düşündüğünüz bir numaralı besin öğesidir. Kusursuz bir D vitamini kaynağının shitake mantarıdır. Başka uygun seçenekler ortasında somon, yumurta sarısı, güçlendirilmiş tahıllar, süt ve kırmızı et yer alır.

YULAF EZMESİ

Yulaf ezmesi son derece hoş bir kahvaltılıktır; Ayrıyeten kış aylarında gerekli olan besinleri de sağlar. Yulaf ezmesi, kalori, yağ, şeker yahut tuz eklemeden tarçın, kakule ve hindistan cevizi üzere sıcak baharatlar eklenerek değiştirilebilir. Yulaf ezmesi çinko (uygun bağışıklık işlevi için önemlidir) ve çözünür lif (kalp sıhhati ile ilişkili) bakımından yüksektir. Hazır yulaf ezmesi daha uygun olsa da biraz daha kıymetlidir. Bütçede sağlıklı beslenmek için eski moda yulafları tercih edin.

ÇORBA

Çorba şahane bir kış besinidir. Temel olarak tavuk suyu, zerzevat suyu yahut su kullanan ve çok fazla zerzevat içeren çorba tanımları denemeliyiz. Protein ve lif hem sindirimi yavaşlatarak hem de kan şekerini denetim ederek iştahınızı azaltır, bu da açlığı denetim etmeye ve ruh halini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Çorbanızı bir ölçü tahıl için 0 tam tahıllı krakerlerle tüketebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ SEÇENEKLER

Yediklerinizin yalnızca ruh halinizi ve uykunuzu değil, birebir vakitte bağışıklık sisteminizi de etkileyebilir.

“Bağışıklık sisteminize yardımcı olmak ve ruh halinizi yükseltmek için yapabileceğiniz en uygun şeylerden biri, C vitamini açısından yüksek yiyecekler eklemektir. Bunlar turunçgiller, portakal, mango, limon, kivi üzere yiyeceklerdir lakin brokolide ve dolmalık biber de son derece tesirlidir.

BROKOLİ VE KARNABAHAR

Grip aşısı olmanın ve nizamlı olarak ellerinizi yıkamanın yanı sıra, bu turpgillerden sebzeler kış hastalıklarına karşı en yeterli savunmanız olabilir. Brokoli ve karnabahar, gelişmiş bağışıklık işlevi ile bağlantılı olan C vitamini bakımından yüksektir. Taze versiyonlarını bulamıyorsanız endişelenmeyin – dondurulmuş brokoli ve karnabahar da birebir derecede besleyicidir.