Sık sık tuzlu veya tatlı isteklerine neden olan sağlık sorunları

Kimi anlarda belli yiyecekleri arzulamak epeyce yaygındır. Örneğin, PMS’li bayanlar ekseriyetle tatlı yemek ister ve...

Sık sık tuzlu veya tatlı isteklerine neden olan sağlık sorunları

Kimi anlarda belli yiyecekleri arzulamak epeyce yaygındır. Örneğin, PMS’li bayanlar ekseriyetle tatlı yemek ister ve gebe bayanlar ortasında muhakkak yiyecekler için artan istek yaygındır.

Fakat belli bir besin kümesini sık sık canınız çekiyorsa, bedeniniz size bir şeyler söylemeye çalışıyor olabilir, bu nedenle bu cins sinyaller görmezden gelinmemeli.

Belli yiyecekler için daima dilek, makul besinlerin eksikliğini ve birebir vakitte birtakım önemli sıhhat bozukluklarını gösterebilir.

Bu yüzden daima duyulan yeme istekleri kesinlikle denetim edilmelidir. İşte muhakkak yiyecekler için daima istek duyulmasının gösterebileceği sıhhat sıkıntıları.

ÇİKOLATA İSTEĞİ

Çikolata isteği, yemek için en yaygın isteklerden biridir. Fakat canınız çikolatayı çok sık çekiyorsa, bu depresyon yahut anksiyete bozukluklarının birinci belirtilerinden biri olabilir.

Araştırmalar, bitter çikolata tüketmenin gerilim düzeylerini azalttığı ve kas gevşemesine yardımcı olduğu bilinen iki kıymetli bileşik olan magnezyum ve teobromin içermesi nedeniyle depresyon belirtileri gösteren insanlara hakikaten yardımcı olabileceğini gösteriyor.

İster depresyonda olun, ister sık ​​sık kaygılı hissedin, çikolata yemek tahlil değildir. En düzgün tahlil bir psikoterapiste gitmektir.

PEYNİR İSTEĞİ

Peynir, ruh halini güzelleştirdiği ve rahatlamaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir bileşik olan l-triptofan içerir. Orta derecede peynir yemek, gerilimden kurtulmanın ve daha uygun hissetmenin uygun bir yoludur.

Lakin canınız daima peynir çekiyorsa bu, konsantrasyon ve hafıza ile ilgili sorunlarınızın olduğunun bir işareti olabilir. Araştırmalar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan şahısların peynir yemeye daha yatkın olduğunu gösteriyor.

TUZLU İSTEĞİ

Canınız sık sık tuzlu atıştırmalıklar çekiyorsa ve bilhassa bu cins istekler yorgunluk, kilo kaybı ve cilt değişiklikleri üzere başka semptomlarla birlikte ortaya çıkıyorsa, bu Addison hastalığı yahut Bartter sendromunun bir işareti olabilir.

Bu durumda kesinlikle hekiminize başvurun.

BUZ İSTEĞİ

Birtakım beşerler bilhassa yaz aylarında buz yemeyi sever. Lakin sık sık soğuk algınlığı çekiyorsanız, bu tıpkı vakitte bir kansızlık belirtisi olabilir. Kimi araştırmalar, demir eksikliği olan şahıslarda sık sık buz isteğinin ortaya çıktığını göstermiştir.

Buz isteği aslında bir sıhhat sıkıntısıdır. Bir kişinin buz yahut toprak üzere besin kıymeti olmayan yiyecekleri arzuladığı ve çoklukla düşük demir, kalsiyum ve çinko düzeylerine sahip bireylerde görülen bir durumdur. Buz isteği çoğunlukla demir eksikliği ile alakalıdır, bu nedenle kan testi yaptırılması tavsite edilir.

TATLI İSTEĞİ

Gereğince uyuyamayan yahut uykusuzluk çeken şahıslarda tatlı isteği yaygın olarak görülmektedir ve bu çok sayıda çalışma ile doğrulanmıştır.

Bu nedenle, gereğince uyuyamıyorsanız ve canınızın sık sık tatlı çektiğini fark ettiyseniz, tahminen de uyku rutininizde kimi değişiklikler yapmanın vakti gelmiştir.

CİPS İSTEĞİ

Beslenme uzmanları, cips ve gibisi fast food yiyecekler için can atmanın bedeninizin sağlıklı yağlar bakımından yetersiz olduğunu gösterebileceğini söylüyor.

Bu ekseriyetle somon üzere yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağ asitlerinin eksikliğinden kaynaklanır. Sık sık sıhhatsiz yağlı yiyecekler canınız çekiyorsa, bu yiyecekleri avokado, kuru yemişler ve zeytinyağı üzere daha sağlıklı alternatiflerle değiştirmeyi deneyin.

GENEL YEMEK İSTEKLERİ

Beşerler ekseriyetle açlık ve susuzluğu karıştırır, bu nedenle rastgele bir yiyecek için bu kadar ağır bir hasret yalnızca susadığınız manasına gelebilir.

Susuzluk bedeni dehidrasyona sokar. Tatlı yahut tuzlu bir şeyler atıştırmak istediğinizde, bir bardak su ile iştahınızı gidermeye çalışın. Sonuçlar sizi şaşırtabilir.