Kıkırdak Hasarı Nedeniyle Yürüyemeyen Genç Hasta, Kıkırdak Nakli ile Sağlığına Kavuştu

Diş doktoru asistanı Büşra Şükriye Şahin (41), evvel iş hayatını etkileyen akabinde yürümesini engelleyen dizindeki...

Kıkırdak Hasarı Nedeniyle Yürüyemeyen Genç Hasta, Kıkırdak Nakli ile Sağlığına Kavuştu

Diş doktoru asistanı Büşra Şükriye Şahin (41), evvel iş hayatını etkileyen akabinde yürümesini engelleyen dizindeki ağrı sebebiyle 2020 yılında doktora başvurdu. Gerçekleştirilen tedavilere karşın şikâyetleri geçmeyen Şahin’e, Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç ve takımı tarafından donörden kıkırdak nakli gerçekleştirildi.

Genç yaşına karşın dizinde gelişen kıkırdak hasarı nedeniyle gündelik hayatına devam etmekte zorlanan Büşra Şükriye Şahin, donörden alınarak gerçekleştirilen kıkırdak nakli ile eski hayatına dönebildi. Şahin, Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç ve takımı tarafından gerçekleştirildi.

“DÜZ YOLDA YÜRÜMEKTE BİLE ZORLANIYORDUM”

Diş doktoru asistanlığı yapan Şahin, 2020 yılında başlayan şiddetli diz ağrılarının evvel iş hayatını sonra da yürümesini etkilediğini belirterek yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Önceleri ağrıları ciddiye almazken hem gündelik yaşantımı hem de çalışma sistemimi etkilemeye başlamıştı. O denli ki artık düz yolda yürüyemez hale gelmiştim. 10-15 merdiven çıktığımda ağrılarım artıyor ve yürüyemiyordum. Bunun üzerine tedavi olmam gerektiğine karar verdim. 2021 yılında o periyodu daha rahat atlatabilmem için kapalı ameliyat yapıldı. Lakin ağrılarım tam olarak bitmedi ve şikayetlerim devam etti. Prof. Dr. Gökhan Meriç ile devam eden görüşmelerimiz sonucunda benim kıkırdak nakli için uygun bir aday olduğumu belirterek tedaviyi anlattı. Donörden kıkırdak nakli yapılmasına karar verdik. Bu ortada dönor arayışı başladı ve Sıhhat Bakanlığı Doku Nakli ünitesinin takviyesi ile uygun donör bulunması ile nakil gerçekleştirildi.”

“HASTAMIZIN DİZ KAPAĞINDA GENİŞ BİR KIKIRDAK HASARI VARDI”

Ameliyat sonrası kısa müddette olağan hayatına dönen Şahin’in sıhhatinin şu an pek güzel olduğunu belirten Prof. Dr. Gökhan Meriç, süreci şöyle anlattı:

“Hemşire olan hastamız bilhassa merdiven inip çıkarken dizinde oluşan önemli ağrı şikâyetiyle 2 yıl evvel bize başvurdu. Yaptığımız birinci incelemelerde hastamızın diz kapağında geniş bir kıkırdak hasarı olduğunu gördük. Daha evvel hiçbir tedavi görmediği için evvel idman ve enjeksiyon tedavisi uyguladık. Lakin ağrıları geçmedi. Akabinde kıkırdağı canlandırmak ve güzelleştirmek hedefiyle kendisine kapalı bir ameliyat gerçekleştirdik. Bu süreçte hastanın şikayetleri azalmasına karşın ağrının büsbütün geçmediğini fark ettik. Hala günlük işlerini yapmakta zorluk çekiyordu. Hastamızın yaşı genç olması kıkırdak hasarının dizin geniş kısmında yer alması ve öbür tedavilerin istediğimiz seviyede başarılı olmaması sebebiyle hastamıza taze kıkırdak nakli yapmayı planladık.

“ARTIK ÖZGÜRCE HAREKET EDEBİLİYORUM”

Ameliyattan sonra fizik tedavi sürecini de tamamladığını söyleyen Şahin. “Fizik tedavim yaklaşık 3 hafta sürdü. Sonrasında koltuk değnekleriyle rahat bir halde yürümeye başladım. Ameliyatımın ikinci ayından sonra da iş hayatıma geri döndüm. Artık ayakta durabiliyor, yolda yürüyebiliyor, sporumu yapabiliyor, yüzmeye gidebiliyor özcesi bütün aktivitelerimi rahatlıkla gerçekleştirebiliyorum. Özgürce hareket etmenin memnunluğunu yaşıyorum.” Diye konuştu.

“AMACIMIZ KIKIRDAĞIN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK”

Kıkırdak nakli, tıpkı organ nakli üzere bir doku nakli olduğunu belirten Prof. Dr. Gökhan Meriç, nakil süreciyle ilgili şu bilgileri verdi: “Herhangi bir donör organlarını bağışladığı üzere dokularını da bağışlayabilir. Biz bu dokulardan kıkırdakları alıyor, testleri yapıyoruz dokuların saklanması ve testleri Sıhhat Bakanlığının onayladığı laboratuvarlarda yapılıyor ve kıkırdaklar canlılığını kaybetmeden hastalara naklediyoruz. Bizim emelimiz kıkırdağın devamlılığını sağlayarak hastalarımızın ileride daha büyük cerrahi operasyonlardan olabildiğince muhafazaya çalışmak.”

“KIKIRDAK NAKLİYLE İLERİDE OLUŞABİLECEK ÖNEMLİ HASARLARIN ÖNÜNE GEÇİLEBİYOR

Kıkırdak naklinin muvaffakiyet bahtının hayli yüksek olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Gökhan Meriç, “Yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor ki dokuların 10 yıllık sağ kalım oranları yüzde 80-85’dir. Genç yaşta kıkırdak hasarı olan birinin ileride protez gerektirecek önemli bir kıkırdak hasarının olmasını engellemek için yapılan bir tedavidir. Dizin makul bir bölgesini değiştirerek ileride tamamının önemli formda hasarlanmasını engellemeye çalışıyoruz. Lakin dizinde protez gerektirecek kadar ileri kıkırdak aşınması olan hastalar için bir alternatif değildir” biçiminde konuştu.

DOKU AHENGİNE GEREKSİNİM YOK

Doku nakilleri ile ilgili değerli hususlara da değinen Prof. Dr. Meriç, organ naklinde bir doku ahengine gereksinim olduğunu lakin kıkırdak üzere dokuların naklinde bu ahenge gerek olmadığını belirterek, kelamlarına şöyle devam etti: “Çünkü kıkırdaklarımız eklem sıvısından beslenir. Esasen kandan beslenmediği için kendi kendisini güzelleştiremiyor. Eklem sıvısından beslendiği için bu hastalarda doku ahengine ya da kan kümesi ahengine gereksinim duymuyoruz. Kıkırdak nakli sonrasında hastalara organ naklinde yapıldığı üzere bir ilaç tedavisi de vermiyoruz. Tedavi sonrası ağrı kesici ya da antibiyotik tedavisine başlayıp konutuna yolluyoruz.”

“ORGAN NAKLİYLE BİR ARADA DOKU NAKLİ DE ÇOK ÖNEMLİ”

Organ naklinin çok kıymetli olduğunu ama doku naklinin de en az organ nakli kadar değerli olduğunun altını çizen Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Meriç, “Bu dokulara, kıkırdak dokusuna muhtaçlığı olan beşerler var. Bu sayede, genç yaşta günlük işini yapamayacak seviyede diz ağrısı ya da eklem ağrısı çeken, öteki tedavi usullerinin yapılamadığı şahısların, o dokuları alarak günlük hayatına devam edebilmelerini, ağrılarını azaltmayı ve iş görmelerini sağlayabiliriz. O yüzden organ nakliyle birlikte doku naklinin de değerli olduğunu söylüyor ve insanlardan organlarını bağışlayacakları vakit dokularını da bağışlamalarını rica ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı