Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Enflasyon ile ilgili bir sıkıntımız var, aşıyoruz, aşacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Şanlıurfa Vilayet Müracaat Meclisi’nde dikkat çeken açıklamalarda...

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Enflasyon ile ilgili bir sıkıntımız var, aşıyoruz, aşacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Şanlıurfa Vilayet Müracaat Meclisi’nde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. “Petrol fiyatları yükseliyor, emtia fiyatları yükseliyor, dünya bir enflasyon kıskacında biz daima bir arada bunların üstesinden geliyoruz, hiç kimseyi yarı yolda bırakmadık bırakmayız, kimseyi enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz” diyen Nebati’nin açıklamalarından satır başları şu halde;

“Savaş var Karadeniz’de. Bize diyorlar ki ne yapacaksınız, bu işin üstesinden nasıl geleceksiniz? Diyoruz ki 2 yıl evvel, 20 yıl evvel nasıl yola çıkarken zorlukların üstünden bu milletle ve dava arkadaşlarımızla geleceğiz dediysek artık de tıpkı şeyleri yapıyoruz.

“YALAN HABER YAYANLAR BİRBİRLERİNİ YEMEYE DEVAM ETSİN”

Enflasyonla ilgili bir külfetimiz var hiç merak etmeyin aşıyoruz, aşacağız. Türkiye iktisadını faiz-kur kıskacından çıkardık ve ülkeyi öngörülebilir istikrarlı bir halde yöneten dirayetli başkanımızla birlikte koşuyor ve yorulmadan bütün sıkıntıların üstesinden geliyoruz. Bu gurur tablosu hepimizin, Türkiye’nin. Toplumsal medyada palavra haberleri yayanlar, onlar trolleriyle, karamsarlıklarıyla kalsınlar, birbirlerini yemeye devam etsinler, bu ülke onlara karşın büyüyor, gelişiyor.

“YENİ İKTİSAT MODELİNİ AÇIKLAYINCA BAŞLARINI DUVARLARA VURDULAR”

Bu ülke karamsarlara karşın güçlenerek 21. yüzyıla damgasını vuruyor. Hükümetlerimizin uyguladığı her siyasetle bu ülke meselelerin üstesinden geliyor. Cumhurbaşkanımız Türkiye Ekonomik Modeli’ni açıkladığı günün sabahı ‘evet oldu, bu sefer gidiyorlar’ diyenler saat 19.00’dan sonra başlarını duvarlara vurdular. Salgın periyodunda ihracatı artıracağız dedik, artıramazsınız, üretimi artıracağız dedik, artıramazsınız, işsizlik azalacak dedik, bilakis beşerler sokaklara çıkacaklar dediler. Ne oldu? Yeniden başlarını duvara vurdular.

“KİMSEYİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ”

225 milyar doları aşan bir ihracat geçen yıl ve şubat sonuyla birikimli olarak 232 milyar dolara ulaşan bir ihracat. Petrol fiyatları yükseliyor, emtia fiyatları yükseliyor, dünya bir enflasyon kıskacında biz daima bir arada bunların üstesinden geliyoruz, hiç kimseyi yarı yolda bırakmadık bırakmayız, kimseyi enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Enflasyonun üzerinden geldiğimiz üzere Karadeniz’deki bu gerginliğin üstesinden de geleceğiz. Müsaade vermeyeceğiz. Şayet ki fırsatçılık yapıp, fiyatları dilediği üzere oynatıp, yüksek kar elde etmeyi düşünüyorlarsa başta enflasyon timleriyle üzerlerine gideceğiz. Unutmayın önümüzü kapatan her türlü bürokratik pürüzün üzerine gideceğiz. Hiç kimse bu ülkenin girişimcisine, yatırımcısına pürüz koyamaz.

“TAKMAYIN KAFANIZA”

Bu ülkede her vakit düzgün şeyler olacak, takmayın başınıza. Şu anda Türkiye aldığı önlemelerle bölgemizin gücü olmaktan çıkmış dünyanın en değerli güçlü ülkelerinden, masada olan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Canınızı sıkmayın, üzülmeyin. Hepimiz bir ideal peşindeyiz. Bayrak yere inmeyecek, ezan susmayacak. Bırakın onlar başlarını duvara vursunlar. Bu ülkede her vakit güzel şeyler olacak. Bütçe disiplininden asla taviz vermiyoruz. KDV’yi temel besin da yüzde 1’e düşürdük. Çiftçimizi, üreticimizi desteklemeye devam edeceğiz. Londra’ya da, Paris’e de, Körfez’e de, Japonya’ya da gideceğiz. Bu ülkenin çıkarları nereyi gerektiriyorsa oraya gideceğiz. Türkiye iş yapma kolaylığı endeksinde üçüncü sıraya kadar yükseldi.”