Antalya Büyükşehir’den üreticiye yararlı böcek

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından tarladan sofraya sağlam besin için üreticilere ziraî biyolojik uğraşta kullanılan yararlı...

Antalya Büyükşehir’den üreticiye yararlı böcek

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından tarladan sofraya sağlam besin için üreticilere ziraî biyolojik uğraşta kullanılan yararlı böcek takviyesi sağlanıyor. Yıl boyunca 18 bin 770 ağaca avcı böcek ile parazitoit böcek salımı yapıldı. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Lideri Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma gayesi doğrultusunda başlatılan ziraî ilaçlamaya alternatif olarak biyolojik gayret kapsamında yetiştirilen yararlı böcekler yıl boyunca üreticiye fiyatsız dağıtıldı. Üreticiyi, tüketiciyi, tarımı ve doğayı koruyan biyolojik uğraş ile daha kaliteli ve sağlıklı eserler yetişmesi sağlanıyor. 

TARIM İLACI YERİNE BİYOLOJİK MÜCADELE

Ürünlerdeki pestisit kalıntısının önüne geçilmesi, tarımda kimyasal ilaç kullanımını azaltmak, tüketici sıhhatinin korunması ve ihracatta yaşanan kalıntı problemine tahlil için Büyükşehir Belediyesi tarafından patates ve balkabağı üzerinde üretilen yararlı böcekler ile hem randıman kaybı önleniyor hem de daha doğal eserler elde ediliyor. Turunçgil ve nar ağaçlarına bırakılan avcı böcekler ile unlu bit zararlısıyla uğraş ediliyor. 

AĞAÇLARI AVCI BÖCEKLER KORUYOR 

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından turunçgil, nar ve Trabzon hurmasında önemli kayıplara neden olan unlu bit zararlısıyla gayret için ilçelerde bu yıl yaklaşık bin dekar üzerindeki 18 bin 770 ağaca 162 bin 500 predatör avcı böcek ile 111 bin parazitoit böcek salımı yapıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı