Son Dakika: Dolar/TL kuru Aralık 2021’den bu yana ilk kez 15 TL sınırını aştı

Geçen hafta Fed’in faiz kararıyla dalgalanan dolar/TL, haftayı 14,95’i aşarak yükselişle tamamlamıştı. Dolar/TL, yeni haftanın...

Son Dakika: Dolar/TL kuru Aralık 2021’den bu yana ilk kez 15 TL sınırını aştı

Geçen hafta Fed’in faiz kararıyla dalgalanan dolar/TL, haftayı 14,95’i aşarak yükselişle tamamlamıştı. Dolar/TL, yeni haftanın birinci süreç gününde piyasalarda süreçlerin artmasıyla istikametini üst çevirdi ve 14,98’i aştı.

ARALIK’TAN BU YANA BİRİNCİ KERE 15 TL’Yİ AŞTI

Dolar/TL kuru bugün saat 14.00 prestijiyle Aralık 2021’den bu yana birinci defa 15 TL sonunu aştı. Mart ayı başında 14,80 düzeyinin üzerine çıkan Dolar/TL bu tarihten itibaren dar bir bantta seyrini sürdürüyordu. Aralık 2021’de uygulamaya konan kur muhafazalı mevduat sistemi ile dolar/TL kurundaki yükseliş büyük ölçüde frenlenmişti. Global piyasalarda da güçlenen Dolar, TL karşısında da uzun bir mühletten sonra birinci defa 15 hududunu aşmış oldu.

TALEPTE ARTIŞ VAR

Global iktisatta, salgın ve savaş üzere enflasyonist baskıları besleyen gelişmeler karşısında finansal şartların daha da sıkılaştırılacağı telaşları gündemin odağına yerleşirken, artan dolar talebi ile yaklaşık 20 yılın doruğunu gören dolar endeksi birçok ülke para ünitesini baskılamaya devam ediyor.

ÇİN’DE SALGIN ÖNLEMLERİ TELAŞLARI ARTIRDI

Rusya-Ukrayna savaşına yönelik belirsizlikler sürerken, Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ait “sıfır tolerans” siyasetinde hiçbir gevşemeye gidilmemesi ve ülkenin finans merkezi Şanghay’da önlemlerin sıkılaştırılması, global enflasyonist baskıların daha da artacağına ait kaygıları gündeme getirdi.

FED’İN KARARI TARTIŞMALARI ATEŞLEDİ

Kelam konusu telaşlara rağmen, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen haftaki toplantısında gelecek aylar için beklenen 75 baz puanlık artırım ihtimalini zayıflatan açıklamaları da para siyasetlerinin enflasyonla uğraşta yetersiz kalacağı tartışmalarını başlattı. Tartışmalar karşısında banka yetkililerinden “şahin” tonda açıklamalar gelirken, Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, bankanın enflasyonu frenleme uğraşında faiz oranlarını 75 baz puan yükseltmek de dahil olmak üzere hiçbir şeyi masadan kaldırmayacağını söyledi.

Analistler, Çin’de salgın, Avrupa’da savaş ve global çapta yüksek faiz ortamının dolara olan talebi artırdığını belirterek, Fed’in enflasyonla gayrette başarısız olabileceği ve daha şahin siyasetlerin gerekebileceği tasalarının de dolardaki yükselişi desteklediğini tabir etti.

Bu hafta ABD, Çin ve Almanya’da enflasyon datalarının döviz piyasalarının tarafı üzerinde belirleyici olabileceğini aktaran analistler, bu kapsamda Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın yönlendirmelerinin de yakından takip edileceğini kaydetti.