TürkTraktör Üretimde Kıymetli Bir Eşiği Daha Geride Bıraktı 600 Bininci Motorunu Üretti

Türkiye’nin otomotiv dalındaki birinci üretici kuruluşu ve tarım mekanizasyonundaki öncü firması TürkTraktör, başarılarla dolu tarihinde...

TürkTraktör Üretimde Kıymetli Bir Eşiği Daha Geride Bıraktı 600 Bininci Motorunu Üretti

Türkiye’nin otomotiv dalındaki birinci üretici kuruluşu ve tarım mekanizasyonundaki öncü firması TürkTraktör, başarılarla dolu tarihinde değerli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Türkiye traktör pazarında yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranı ile üretim yapan tek şirket olan TürkTraktör, 600 bininci motor üretimini gerçekleştirdi. TürkTraktör’ün Ankara fabrikasında gerçekleşen merasimde TürkTraktör Şirket Başkanı Aykut Özüner ve TürkTraktör’ün üst seviye yöneticileri, bu gururu emeği geçen tüm çalışanlarla kutladı.

TürkTraktör’ün 600 bininci motoru banttan indirdiği merasimde konuşan TürkTraktör Şirket Önderi Aykut Özüner, yerli üretimde çok kıymetli bir eşiği daha aştıklarını söyledi. Dizaynından üretimine, her kademesinde büyük bir emek bulunan motorların Türkiye’de ve dünyanın 130’dan fazla ülkesinde her gün toprağı işleyen traktörlere hayat vermeye devam ettiğini belirten Özüner, “Traktörün kalbi olarak nitelendirebileceğimiz motor üretiminde değerli bir kilometre taşını geride bıraktık. Ankara’daki fabrikamızda 600 bininci motor üretimimizi gerçekleştirdik. Birinci 100 bin motorun üretimi 9 yıl almıştı, son 100 bin motoru ise 3 yıldan daha kısa müddette ürettik. TürkTraktör ailesi olarak gece gündüz demeden bugünlere gelmemiz için büyük bir özveriyle çalışan tüm mesai arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum” dedi. 

TürkTraktör’ün birinci motor üretimini 1994’te gerçekleştirdiğini belirten TürkTraktör Endüstriyel Operasyonlar İş Önderi Nebi Doğan Özdöngül ise katettikleri yolun kıymetine dikkat çekti. Özdöngül, “TürkTraktör olarak birinci motor üretimimizi 28 yıl evvel, 1994 yılında gerçekleştirdik. 2003 yılında 100 bininci motoru banttan indirdik. 2011 yılında etrafa hassas birinci Faz 3 motor serimizin üretimine başladık. Gerek artan üretim deneyimimiz gerekse artan yatırımlarla bir arada daha verimli bir halde üretim kapasitemizi artırdık. 2019 yılına geldiğimizde, 500 bininci motoru ürettik. Tüm dünyayı etkileyen pandemi süreci hepimiz için güç olsa da çalışanlarımızın gösterdiği üstün muvaffakiyet sayesinde, üretilen toplam motor adedimizi 2022 yılında 600 bine ulaştırdık. Tekrar 2022’de Ankara’daki fabrikamızda dünya standartlarında bir çevrecilik algısıyla, Türkiye pazarı için Faz 5 motora sahip birinci yerli eser üretimini gerçekleştirdik. Esnek üretim yeteneğimiz sayesinde, birçok farklı emisyon düzeyine sahip, 48 beygirden 120 beygire kadar 3 ve 4 silindirli motorları müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda kendileri ile buluşturuyoruz. İlerleyen yıllarda da dünya standartlarında gerçekleştirdiğimiz üretimimizle bölümdeki yeni teknolojileri birinci devreye alan, ülkemizin öncü şirketi olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı