ERÜ’de “Tevfik İleri’yi Anlamak” programı düzenlendi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA) Kayseri’de Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen aktifliğe; Vali Gökmen Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı...

ERÜ’de “Tevfik İleri’yi Anlamak” programı düzenlendi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’de Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen aktifliğe; Vali Gökmen Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, AK Parti Genel Lider Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Vilayet Müdürleri ile çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Altun, “Tevfik İleri’yi ben ülkesi için milliyetçi hislerle, vatanseverliğiyle ve bulunduğu misyonlarda her vakit ülke menfaatlerini kendi menfaatlerinin üzerinde tutmuş, Ulusal Eğitimin temel bir unsur olarak yaygınlaşmasında katkılar ortaya koymuş kıymetli bir siyaset insanı kıymetli bir büyüğümüz olarak huzurlarınızda hürmetle anmak istiyorum. 1960 darbesi ile maalesef idam cezasına çarptırılmış olup sonrasında müebbet mahpus olarak cezasının onanmasına karar veriliyor. Ve son günlerinde de Kayseri Cezaevinde geçirdiği hastalık sonucunda hakkın rahmetine kavuşuyor. Erciyes Üniversitesi olarak yalnızca bilimin teknolojinin AR-GE’nin faaliyet olarak ortaya konulduğu bir üniversite olmanın dışında bilhassa velilerimizden teslim aldığımız gençlerimizin eğitim öğretim boyutuyla hem vatansever hem de ulusal hisler içerisinde yetişmiş ve bu mevzularda da eksik kalmamaları için nitekim onların donanımlı olarak hayata hazırlamayı da kendine misyon edinmiş bir yükseköğretim kurumu olarak da devam ettiğimizi ve kendimize bu türlü bir vazife üstlendiğimizi de söz etmek istiyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde aktiflikte panele geçildi.

Panelde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sosyolog Prof. Dr. Yasin Aktay ve Avukat Fikri Akyüz tarafından “Hukukta ve Sosyolojide Tevfik İleri’yi Anlamak”, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Gazeteciler Ferhat Ünlü ve Ceyhun Bozkurt tarafından “Siyasette Tevfik İleri’yi Anlamak” hususlarından sunum gerçekleştirdiler.

Panelin akabinde Solist Rana Işık Kara tarafından müzik dinletisinin düzenlendiği aktiflikte ayrıyeten Şair İbrahim Sadri tarafından “Elli Sözlük Mektuplar” isimli şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Etkinlik, plaket merasiminin akabinde sona erdi.