Başkan Seçer’den depremzedelere "Başımızın tacısınız”

10 İLİ ETKİLEYEN DEPREM FELAKETİ SONRASI YÜZLERCE DEPREMZEDE MERSİN’E SIĞINDI.

Başkan Seçer’den depremzedelere "Başımızın tacısınız”

10 ili etkileyen deprem felaketi sonrası yüzlerce depremzede Mersin’e sığındı. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından depremzede misafirler için geçici barınma evi açıldı. Geçici barınma evini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Eşi Meral Seçer, buradaki depremzede vatandaşların sorunlarını dinledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kentletrine gelen depremzede vatandaşların başlarının tacı olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin neresinden olursa olsun başına bu felaket gelmiş her vatandaşın başlarının üstünde yeri olduğunu aktaran Seçer depremzedelere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bu arada kentteki fahiş fiyat artışlarına dikkat çeken Başkan Vahap Seçer “

. “Yağmacılıktan farkı yoktur. Felaket ve insan acısı üzerinden nemalanmak, insan olan kimseye yakışmaz. Bu Mersinliye hiç yakışmaz” dedi.

Yenişehir Seyfi Alanya Spor Salonu'nda misafir edilen depremzedeler ile bir araya gelen Seçer çifti, daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu'nu ziyaret etti, deprem bölgelerinden Mersin'e gelen vatandaşlarla sohbet etti. Son olarak ise Yenişehir Fuar Alanı'na geçen Başkan Seçer ve Meral Seçer'e Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de eşlik etti.

 “SİZLER BİZİM EMANETİMİZSİNİZ”

Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileklerini ileten Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Allah gani gani rahmet eylesin yakınlarınıza. Biz de bu hengamede oradan hızlı bir şekilde buraya transfer olan vatandaşlarımıza nasıl bir ortam hazırlarız onun telaşı içindeydik. Sizler bizim emanetimizsiniz. Bizim canımız kadar değerlisiniz. Hatta daha öte, bize emanetsiniz. Bundan sonrası bizim için teferruat. Mersin'de huzurlu olun. Burası hem güvenlidir hem bakın her yerden insan var. Maraşlı, Hataylı, Malatyalı; deprem bölgesinden 10 ilin tamamından burada insanlar var” 

“BİZ BURADAYIZ HUZURLU OLUN”

Mersin’e gelen depremzedelere huzurlu olmalarını da aktaran Başkan Seçer, şunları söyledi:

 “Biz buradayız. Biz de sizin huzurunuz için, dirliğimiz için, beraberliğimiz için gecemizi gündüzümüze katarız. Her şeyi de feda ederiz kendi adımıza. Rahat edin. Bizim arkadaşlar zaten gerekli ihtiyaçlarınızı karşılar. Süreç içerisinde olayın telaşı geçtikten sonra merkezi yönetim de tabi bazı tedbirler açıklayacak. Çünkü evlerini kaybeden insanlar var. Mutlaka yaralar tedavi edilecek. Umut ediyorum yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşlarımızın hem mağduriyetini giderici hem onları en azından yaşam açısından rahatlatıcı kararlar alınır. Şimdilik siz bize emanetsiniz. Düzene girene kadar buradasınız. Zaten yeriniz de uygun. Acı büyük, mutlaka kayıplar var ama hep beraber aşacağız, hiç merak etmeyin” 

 “HATAY’IN BİLGİ İŞLEM MALİ SİSTEMİNİ BURAYA TAŞIDIK”

Başkan Seçer, bir depremzede vatandaşın yurtta ne zamana kadar kalabileceklerini de sorması üzerine, “Biz burada hemen vaziyet aldık. 3 binden fazla insanı da yerleştirdik buraya. Şu anda yer sorunumuz da yok, yeni yerler de hazırladık ama orada da hem çadırkent hem konteyner kent kuruyoruz. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak dün bir toplantı yaptık Hatay’da, görev dağılımı. Hatay Belediyesi’nin bütün bilgi işlem sistemini buraya getirdik, bütün mali işleri buraya geldi. Belediyeyi de devreye alacağız ki hemen oralar imar olsun.  Fakat asıl önemli olan merkezi hükümet bir paket açıklayacak. Yani deprem bölgesindeki yurttaşlara ne yapacak? Yani belirli bir katkı yapacak, ev verecek, bir şeyler yapmak zorunda. Biz buradayız, rahat olun” dedi

 “ŞU ANA KADAR 3 BİN 39 VATANDAŞIMIZI KANATLARIMIZIN ALTINA ALDIK”

Mersin’e deprem bölgelerinden şu ana kadar 3 bin 39 kişinin geldiği bilgisini aktaran Başkan Seçer, “Tabii devletin diğer kurumlarının da yurtlarının da bu vatandaşlarımızı kabul ettiğini düşünürsek, bir de akrabalarının yanında olan çok sayıda insan var. Bir diğer grup da yazlıklarda kalıyor. Burası sayfiye bölgesi; insanlar deniz kenarında dairelerine geldiler, Adana'dan, Hatay'dan, Malatya'dan, Maraş'tan geldiler. Dediler, burası daha güvenli. Belki bundan sonra Mersinli olacaklar, Mersinli hemşerilerimiz olacaklar. Biz şu ana kadar 3 bin 39 vatandaşımızı kanatlarımızın altına aldık. Burada mutlular, bugün birkaç yeri gezdim insanlar durumundan memnun, temel ihtiyaçları da karşılanıyor” ifadelerini kullandı.