Belediye Başkanı bile şaşırıp kaldı: Balıkesir’de 9 liraya satılan kestane, İstanbul’da 38 lira

BALIKESİR (Haberler.com) – Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, Haberler.com stüdyosunda Haber Müdürü Olgun Kızıltepe’nin...

Belediye Başkanı bile şaşırıp kaldı: Balıkesir’de 9 liraya satılan kestane, İstanbul’da 38 lira

BALIKESİR (Haberler.com) – Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, Haberler.com stüdyosunda Haber Müdürü Olgun Kızıltepe’nin konuğu oldu. Lider Yılmaz; tarım, hayvancılık, turizm ve sanayi kenti olan Balıkesir‘in enine uzunluğuna masaya yatırıldığı programda kente ait kıymetli bilgiler verdi. Programda Balıkesir ve İstanbul pazarları ortasındaki fiyat farkları da değerlendirildi.

“BİZDE 9, İSTANBUL’DA 38 LİRA”

İstanbul’un Kadıköy semtindeki bir pazarda gördüğü etiket karşısında şaşırdığını tabir eden Lider Yılmaz, “Bizim pazarımızda 9 liraya satılan kestane, İstanbul’da 38 liraya satılıyor” dedi.

“BALIKESİR’DE KONTRATLI TARIM YAPILIYOR”

Balıkesir’de kontratlı tarım yapıldığını belirten Yılmaz, “Benim mesela domates fabrikam var. Ben çiftçiye tohumu ve gübreyi veriyorum. Diyorum ki ‘Sen bunu tarlanda ek, çıkan eseri ben senden 2 liraya alacağım.’ Aslında ben 3.50 – 4 lira ödeme yapmış oluyorum. Bu sistem sayesinde ürettiğiniz eseri çok evvelden satmış oluyorsunuz. Böylelikle çiftçinin ektiği eser elinde kalmıyor” dedi.

“HAYAT ZORLAŞMAYA BAŞLADI”

Fiyatların artma nedenlerinden birinin de maliyetlerin yükselmesi olduğunu söyleyen Yılmaz, “Hayat zorlaşmaya başladı. Evvelce 3 tane 4 tane ineğin süt parasıyla beşerler çocuğunu okutabiliyorlardı. Artık 50 ineği olmayan adamın hobi olarak yapması gerekiyor bu işi.” tabirlerini kullandı.