Demirtaş: Herkes Felakete Yoğunlaşmışken Bir Grup Hukukçuya, Seçimlerin Ertelenmesi İçin Çalışma Yapılması Talimatı Verilmiş.

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, “Gelen bilgilere nazaran, herkes felakete yoğunlaşmışken bir küme...

Demirtaş: Herkes Felakete Yoğunlaşmışken Bir Grup Hukukçuya, Seçimlerin Ertelenmesi İçin Çalışma Yapılması Talimatı Verilmiş.

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, “Gelen bilgilere nazaran, herkes felakete yoğunlaşmışken bir küme hukukçuya, seçimlerin ertelenmesi için çalışma yapılması talimatı verilmiş. Bir sefer daha, oldu bitti yaparak Anayasa’yı yok saymaya hazırlanıyorlar… Sarsıntı felakettir, diktatörlüğe geçiş için ‘Allah’ın lütfu’ değildir. Halk buna müsaade vermez” dedi.

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, iktidarın seçimleri ertelemek için bir küme hukukçuya talimat verdiğini argüman etti. Demirtaş’ın, avukatları aracılığıyla kullandığı Twitter hesabından bu akşam yaptığı açıklama şöyle:

“Gelen bilgilere nazaran, herkes felakete yoğunlaşmışken bir küme hukukçuya, seçimlerin ertelenmesi için çalışma yapılması talimatı verilmiş. Bir kere daha, oldu bitti yaparak Anayasa’yı yok saymaya hazırlanıyorlar.

“SEÇİMLERİ ERTELEME KARARI ALMAK, AÇIKÇA SİYASİ DARBE OLUR”

Seçimler, Anayasa’nın 78. hususuna nazaran yalnızca TBMM’de ve resmen ilan edilmiş savaş hali kararıyla ertelenebilir. Bunun istisnası yoktur. TBMM’yi yok sayıp seçimleri erteleme kararı almak, açıkça siyasi darbe olur.

“DEPREM FELAKETTİR, DİKTATÖRLÜĞE GEÇİŞ İÇİN ‘ALLAH’IN LÜTFU’ DEĞİLDİR”

Anayasal kabahat olmasına karşın seçimler bir sefer ertelenirse bunun önü açılır ve kimse Yüksek Seçim Şurasına bir daha seçim kararı aldıramaz. Sarsıntı felakettir, diktatörlüğe geçiş için ‘Allah’ın lütfu’ değildir. Halk buna müsaade vermez, nokta.”