ABD ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 7 büyüdü

ABD iktisadı, 2021’in dördüncü çeyreğinde yüzde 7 büyüdü. ABD Ticaret Bakanlığı, 2021’in ekim-aralık periyoduna ilişkin...

ABD ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 7 büyüdü

ABD iktisadı, 2021’in dördüncü çeyreğinde yüzde 7 büyüdü. ABD Ticaret Bakanlığı, 2021’in ekim-aralık periyoduna ilişkin GSYH verisine ait ikinci varsayımları açıkladı. Buna nazaran, ABD’de GSYH, geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 7 arttı.

Ülkenin GSYH verisine ait ocak ayında yayınlanan öncü bilgilerde, iktisadın geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 6,9 büyüdüğü kaydedilmişti. ABD iktisadı, geçen yılın birinci çeyreğinde yüzde 6,3 ve ikinci çeyreğinde yüzde 6,7’lik büyüme gösterirken, büyüme suratı üçüncü çeyrekte yüzde 2,3 ile yavaşlama kaydetmişti. Ülke iktisadı, 2021 genelinde ise yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en güçlü büyümeyi kaydetti.

KORONAVİRÜS SALGINI SIRASINDA ABD’NİN İKTİSADI KÜÇÜLMÜŞTÜ

ABD iktisadı, koronavirüs salgınının tesiriyle 2020’de yüzde 3,4 küçülmüştü. Bu periyotta ABD iktisadının büyüme performansında, özel stok yatırımları, ihracat, şahsî tüketim harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlardaki artışın federal, eyalet ve lokal idare harcamalarındaki düşüşle kısmen dengelenmesi tesirli oldu.

YATIRIMLAR ARTIRILDI

Tıpkı periyotta ithalat da artış gösterdi. Dördüncü çeyreğe ilişkin GSYH’deki revizyonda ise sabit yatırımlar ile eyalet ve lokal idare harcamalarındaki üst istikametli revizyonların ferdî tüketim harcamalarında yapılan aşağı taraflı revizyonla dengelenmesi belirleyici oldu.