CHP asgari ücret için yeni kanun teklifini Meclis’e sundu: Yılda iki kez belirlensin

Chp Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde, minimum fiyatın enflasyon sayılarına nazaran yılda...

CHP asgari ücret için yeni kanun teklifini Meclis’e sundu: Yılda iki kez belirlensin

Chp Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde, minimum fiyatın enflasyon sayılarına nazaran yılda iki defa belirlenmesini önerdi. Ağbaba, mevzuya ait bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Bu yıl Türkiye tarihinde tahminen de bir birinci yaşandı ve 2022 yılı için belirlenen taban fiyat, şubat ayında emekçilerin cebine girer girmez açlık hududunun altında kaldı. Türkiye’de taban fiyat olağan bir fiyat haline dönüşmüştür. Kimi araştırmalara nazaran, Türkiye’de etkin çalışma ömründe yer alan personellerin yüzde 57’sinin minimum fiyat aldığı söylenmektedir. Bu durumda Türkiye’de 10 milyon civarında emekçi, kendisinin ve ailesinin geçimini minimum fiyat ile sağlamak zorundadır. Bu da demek oluyor ki şu anda Türkiye’de minimum ücretliler ve onların geçindirmekle sorumlu aileleri açlık sonunun altında yaşıyor.

“GERÇEK HİSSEDİLEN ENFLASYON YÜZDE 100’Ü AŞMIŞ DURUMDA”

Taban fiyat şu an açlık sonunun altında ve yıl boyunca da altında kalmaya devam edecek. Türkiye’de şu an resmi enflasyon yüzde 54,4 lakin gerçek hissedilen enflasyon yüzde 100’ü aşmış durumda.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba.

“YASAL DEĞİŞİKLİĞİ ÇABUCAK YAPALIM”

İktidar yetkilileri daima tarihi bir artırımdan bahsediyor fakat o artırımdan eser kalmamış durumda. Ayrıyeten minimum fiyatın yine belirlenmesine dair iktidar kanadından açıklamalar geliyor. Bu bahiste şayet samimilerse taban fiyatın yılda bir defa belirleneceğine dair yasal karar var ve öncelikle bunun değiştirilmesi gerekir. Kanun teklifimizi verdik ve diyoruz ki minimum fiyatın bu yıl tekrar belirlenmesine dair yasal değişikliği çabucak yapalım. Şayet iktidar kanadı samimi ise kanun teklifimize dayanak verir ve taban fiyatı bu yıl için tekrar belirlenir.”

ANKA / İktisat