Tarım Kredi’den üreticiye borç yapılandırması

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 31 Aralık 2020 tarihi ve öncesi vadeli kredi borcu bulunan ortaklara...

Tarım Kredi’den üreticiye borç yapılandırması

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 31 Aralık 2020 tarihi ve öncesi vadeli kredi borcu bulunan ortaklara tek seferde yahut taksitlendirme suretiyle yapılandırma imkanı sağladı.

TEK SEFERDE VE TAKSİTLENDİRME İLE ÖDEME MÜMKÜN

Tarım Kredi’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 31 Aralık 2020 ve daha eski vadeli borcu bulunan ortaklar, 30 Eylül’e kadar başvurmaları halinde, yapılandırmadan taksitlendirme yahut tek seferde ödeme suretiyle yararlandırılacak.

BORCUN TEMERRÜT FAİZİ ALINMAYACAK

Bu çerçevede 31 Aralık 2020 ve daha eski vadeli kredi borçlarının tek seferde ödenmesi halinde birikmiş temerrüt faizinin tamamı silinecek.


60 AYA KADAR TAKSİT İMKANI

Yapılan düzenleme ile taksitlendirmeden yararlananların ise 2017 ve daha eski vadeye ilişkin kredi alacaklarındaki temerrüt faizinin tamamı silinecek ve bu kapsamda hesaplanacak yeni borç fiyatı, hiç peşinat ödenmeksizin 24 aya kadar, yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, yüzde 20 peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, yüzde 30 peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar taksitlendirilecek.

Ayrıyeten 2018-2020 vadeli kredi alacaklarının taksitlendirilmesi halinde, yapılandırma tarihindeki borç fiyatı, yüzde 10 peşinat ödenmesi halinde 36 aya kadar, yüzde 20 peşinat ödenmesi halinde 48 aya kadar, yüzde 30 peşinat ödenmesi halinde ise 60 aya kadar taksitlendirilecek.

TAKSİTLENDİRMEYE FAİZ YOK

Taksitlendirilen alacaklara faiz işletilmeyecek. Yeniden taksitlerin vade tarihleri ortasında azami 1 yıl olacak ve taksit meblağları ise eşit biçimde ödenecek.