Zelenski, savaşından başından beri ilk kez Kiev dışına çıktı! İlk işi Harkov sorumlusunu kovmak oldu

Rus ordusunun Ukrayna‘ya yönelik akınları devam ederken, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski cephe sınırını ziyaret...

Zelenski, savaşından başından beri ilk kez Kiev dışına çıktı! İlk işi Harkov sorumlusunu kovmak oldu

Rus ordusunun Ukrayna‘ya yönelik akınları devam ederken, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski cephe sınırını ziyaret etti. Rus ordusunun hücumlarından en çok etkilenen Ukrayna’nın Harkov kentine gelen Zelenski, Rus ordusunun akınlarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana birinci sefer Kiev bölgesi dışında imaj verdi.

ASKERLERLE GÖRÜŞTÜ

Harkov’da askerlerle bir ortaya gelen ve kimilerine madalya veren Zelesnki, “Hizmetleriniz için her birinize teşekkür etmek istiyorum. Hepiniz devletimiz için canınızı tehlikeye atıyorsunuz. Ukrayna’nın bağımsızlığını savunduğunuz için teşekkür ederiz. Kendinize âlâ bakın” dedi. Harkov’da Rusya’nın saldırısı sonucu yıkılan idari ve konut binalarını ziyaret eden Zelenski, askeri ve sivil yetkililerle toplantı düzenledi. Zelenski, kentte bomba sığınaklarıyla donatılmış çağdaş konutlar yaparak kenti tekrar inşa etme planlarını ele aldı.

KENTİN YÜZDE 31’İ İŞGAL ALTINDA

Toplantıda Harkov Bölgesel Askeri İdare Lideri Oleg Synegubov, bölgedeki toprakların yüzde 31’inin şu anda Rus işgali altında olduğunu belirterek, “Kurtarılan yerleşim ünitelerinden kimilerini şimdi tam olarak denetleyemiyoruz, tam teşekküllü mayın temizleme yürütemiyoruz ve bombardıman devam ederken kritik altyapıyı tekrar inşa etmeye başlayamıyoruz” dedi. Synegubov ayrıyeten, Harkov’da 225’i büsbütün yıkılan 2 bin 229 yüksek binanın hasar gördüğünü söz ederek, Harkov’un kuzey ve doğu bölgelerinde toplam konut stokunun yüzde 30,2’sinin hasar gördüğünü yahut yıkıldığını açıkladı.

HARKOV BÖLGE LİDERİNİ KOVDU

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SBU) Harkov Bölgesi Lideri Roman Dudin’i vazifeden aldı. Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rus ordusunun taarruzlarından en çok etkilenen Ukrayna’nın Harkov kentini ziyaret etti. Zelenski ziyaretinin akabinde bir açıklama yaparak, “Gelip durumu anladım. Bölgedeki Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) şube liderini kovdum. Zira o, savaşın birinci günlerinden itibaren kenti savunmak için çalışmıyordu, yalnızca kendini düşünüyordu. Hedefinin ne olduğunu öğreneceğiz” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Dünya