Son dakika: AK Parti’den İsveç ve Finlandiya’ya NATO resti: Müzakere kapısı açık şartlar belli

Ak Parti Merkez Yürütme Şurası (MYK) 17:45’te Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası gündeme dair...

Son dakika: AK Parti’den İsveç ve Finlandiya’ya NATO resti: Müzakere kapısı açık şartlar belli

Ak Parti Merkez Yürütme Şurası (MYK) 17:45’te Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantı sonrası gündeme dair değerli açılamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik sürecine ait de konuştu.

Çelik’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda ortaya çıkan yansıları takip ediyoruz. İttifakın güçlenerek yoluna devam etmesini her vakit savunduk. Yeni bir çerçeve ortaya koyulacaksa, unsurlu olmak çerçevesinde olması gerekiyor. Türkiye’nin söz ettiği her şey ittifakın ruhunu yansıtan sözlerdir. Madrid’de bu prensipler yine ele alınacak.

“TÜM ÜLKELERİN GÜVENLİĞİNİN GÖZETİLMESİ GEREK”

Terör örgütlerinin faaliyet yaptığı ülkelerin NATO’yu güçlendirecek tarafı yok. Karar almakta daha çok zorlaşacak. Tüm ülkelerin güvenliğinin gözetilmesi gerekiyor. Biz tutumumuzu koyar koymaz, İsveç Dışişleri Bakanı, ‘Türkiye’nin güçlü ülkeleri karşısına almayacağını düşünüyorum’ dedi.

“BİZE ŞANTAJ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bize şantaj yapmaya çalışıyorlar. NATO’nun genişlemesi güçlenmesi için gereklidir. Terör örgütlerine takviye veren ülkelerin üye olması, NATO’yu güçlendirmez, zayıflatır. Daha sonra muhalefetin Türkiye’nin haline dayanağını görmedik. Bu vakitlerde ülkenin düşmanına haline muhalefetinde daha çok sesini duyurması değerlidir. Bunun yerine karşıtının olması daha çok şaşırtan. CHP ismine yazılan makalede, ‘Türkiye’nin tavrı taktik hata’ olarak yazılıyor. Türkiye, onay teklifi karşısında otomatik onay makamı mıdır?

“KILIÇDAROĞLU PARTİSİNİ BU DURUMA DÜŞÜRMEMELİ”

Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına değinmek isterim. Ülkeden kaçacağını söylemesi sorumsuzluk olmuştur. Hiçbir vakit bir muhalefet genel liderinin çıkıp devlet liderini yabancıların lisanıyla etiketlemesi ortaya çıkmamıştır. Yakışmamıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’yle ayrışmalarımız olabilir, ancak ulusal güvenlik konusunda CHP genel lideri koltuğunda oturanların hassasiyeti olmuştur. Birinci kez CHP genel başkanlık koltuğunun bu formda istismar edilmesi birincidir. Önüne doküman, bilgi getirildiği vakit sorgulaması lazım. Türk siyasetini demokrasisini zehirleyen, son dereceli sorunlu sonuçları oluyor. Kendini ve partisini bu duruma düşürmemeli. Son derece hassas bir husustur. Cumhurbaşkanımızın ‘Harekat gerçekleştireceğiz’ demesinden bir iki gün sonra oluyor.

“TUTARLI BİR SAVUNMA OLMADI”

Vatandaşlarımız, öğrenci ve iş için öbür ülkelere gittiklerinde bunlar istiyorlar ki kendilerine muhtaç olsunlar. Sivil öğrenciler, vatandaşlarımız için yurtlar açılıyorsa, devletimiz çaba sarf ediliyorsa memnuniyet duyması gerekir. Buradaki problem bunların bu tabanları kullanmasını engellemektir. O vakit söyledim, ‘Belgeler açık kaynaklarda vardır’ dedim. O denli çıktı. Gerisinden bilinen bir FETÖ’cü çıktı, ‘Ben bunları birkaç yıl evvel söyledim’ dedi. Bugün diyorlar ki ‘İktidar olmak için çabalayacaklar’ diyorlar. Bir karar verin. Karşılıklı ortaya koyacağımız rekabet olması gerekir. Kamuoyuna dönük dengeli bir savunma olmadı. Tutarsız birkaç kişi çıkıp konuştu.

“12 SAAT BEKLİYORUM ‘BELKİ DÜZELTİR’ DİYE”

Bazen yanıt vermiyoruz. Bu kadar yanlışlık olmaz diyoruz. 12 saat bekliyorum, tahminen düzeltirler diye. Düzeltilmeyince diyoruz ki gerisinde duruyorlar. Siz siyasi aklı devre dışı bırakacaksınız, sonra nasıl korunacak demokrasinin gücü. Bunun bu türlü olmayacağını kendilerinin anlaması lazım.

DİYARBAKIR ANNELERİNİN HAREKETİ

Diyarbakır annelerinin aksiyonu bininci günü aştı. Bu hareket dünyanın en büyük vicdan hareketine dönüştü. Annelerin verdiği gayret son derece değerli bir vicdan nöbeti olarak bininci gününü geçmiş durumda. İnşallah bütün annelerin evlatlarına kavuşmalarını diliyoruz.

“HAREKATLAR SÜRDÜRÜLECEKTİR”

Terör örgütlerinin yok edilmesi için açık ve net hal tekraren Cumhurbaşkanımız tarafından söylenmiştir. Hem yurt içi hem yurt dışı fiili kararlılık gösterilmiştir. Bundan sonra da Cumhurbaşkanımız açıkladığı üzere bu harekatlar sürdürülecektir.”