Yeni Yol: Astım Tedavisinde Nefes Egzerzisi

193 hasta üzerinde denendi! Nefes almada zahmet ve bitmeyen kuru öksürük ile hayatı zorlaştıran astımın...

Yeni Yol: Astım Tedavisinde Nefes Egzerzisi

193 hasta üzerinde denendi!

Nefes almada zahmet ve bitmeyen kuru öksürük ile hayatı zorlaştıran astımın tedavisinde artık nefes antrenmanları de yer alıyor. Kapsamlı bir araştırmada orta-ağır astımı olan 193 hastaya fizyoterapist nezaretinde nefes eğitimi verildi ve nefes eğitimi alan hastaların almayanlara nazaran 1 yıl içinde hayat kalitesinde güzelleşme olduğu gözlendi. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. İlknur Bostancı, “Nefes antrenmanlarının artık memleketler arası astım tedavi rehberlerine de girdiğini görüyoruz. Hakikaten 2022 Milletlerarası Uzlaşı Raporu’nda hastaların hayat kalitesini artırmakta faydalı bir sistem olduğu ve bununla ilgili delil seviyesinin A derecesinde yani çok yüksek olduğu belirtildi” dedi.

Astımlı hastalarda nefes vermeyi uzatmak ve dakika teneffüs sayısını azaltmak için tasarlanmış teneffüs teknikleri son yıllarda epeyce tanınan. Pranayama yahut yoga nefes antrenmanları; yavaş nefes verme ile derin nefes almayı odağına alıyor. Benzeri biçimde, dakika teneffüs sayısındaki azalmanın astım denetimini iyileştirebileceği teorisine dayanarak Buteyko nefes idmanlarının geliştirildiğini söyleyen Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. İlknur Bostancı, “Kapsamlı bir araştırmada orta-ağır astımı olan 193 hastaya fizyoterapist nezaretinde nefes eğitimi verilmiş ve nefes eğitimi alan hastaların almayanlara nazaran 1 yıl içinde hayat kalitesindeki düzgünleşme olduğu gösterilmiştir. Lakin hava yolu fizyolojisi, aldığı ilaç sayısı, astım atak sayısı ve idman kapasitesi ölçümlerinde hiçbir değişiklik kaydedilmemiştir” dedi.

Prof. Dr. İlknur Bostancı başkanlığında yürütülen bir çalışmada ise nefes antrenmanı yerine flüt kullanıldı. Mevzuyla ilgili şunları söyleyen Bostancı, “Çünkü çocuklara direkt nefes idmanı yaptırmak onlar için sıkıcı olabilir fakat müzik aleti ile bunu sağlamak hem uygulanabilir ve hem eğlenceli bir yol diye düşündük. Çalışmada blok flüt nefes idmanının astımlı çocuklarda teneffüs işlev testlerine tesirini araştırdık. 

Öncelikle astımlı çocuklara diyafram antrenmanı ve blok flüt ile üfleme ile ilgili görsel temalar içeren teorik ve uygulamalı dersler verdik ve akabinde bu antrenmanları meskende 1 ay boyunca günde 15 dakika uygulamalarını istedik. Çalışmada yer alan Dr. Gülhan Atakul birebir vakitte profesyonel müzisyen, çocukların blok flüt çalışmalarını şahsen yürüttü. Antrenmanlara hiç başlamadan evvel yapılan teneffüs testlerindeki birtakım parametrelerin blok flüt nefes antrenmanları sonrası hafif de olsa düzeldiğini gözlemledik, çalışmamız başarılı oldu” diye konuştu.

 

NEFES ANTRENMANLARI, MEMLEKETLER ARASI ASTIM TEDAVİ REHBERLERİNDE

Nefes antrenmanlarının artık milletlerarası astım tedavi rehberlerine de girdiği söyleyen Bostancı, “Nitekim 2022 Memleketler arası Uzlaşı Raporu’nda hastaların ömür kalitesini artırmakta faydalı bir sistem olduğu ve bununla ilgili delil seviyesinin A olduğu belirtildi. Lakin unutulmaması gerekir ki bu yol hiçbir vakit ilaçların yerini tutmaz, astım riskini azaltmaz yahut akciğer işlevi üzerinde dengeli tesirleri görülmez. Özetle bu prosedür astıma deva değil yalnızca hastaların astımla barışmasını ve onunla başa çıkmasını kolaylaştıran bir yöntemdir” dedi.

 

ASTIMI DENETİM ETMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Astım yakınmalarının denetimi için ilaçlar kadar astım atak riskini azaltmaya yönelik stratejilerin de değerli olduğunun altını çizen Bostancı atakların denetim altına alınabilmesi için şu tekliflerde bulundu: “Sigaradan uzak durmak, nefes antrenmanları, şişmanlıktan korunmak, D vitamini desteği ve alerjenlerden kaçınma örneğin mesken tozu, hamamböceği, evcil hayvan, üzere aeroallerjenlerden uzaklaşmak astım denetimi için değerlidir.” 

 

“Astımın uzun sürdüğü ve ömür usulü olarak değişikliğe gidilmesi gerektiği hastalara her seferinde anlatılmalı” diyen Bostancı, “Astımlı hastaların standart tedavisi; nefes açıcı ve hami ilaçların kullanılmasıdır. Fakat kimi hastalarda bu standart tedavi ile astım gereğince denetim altına alınamaz. Bu durumda tamamlayıcı yaklaşımlar örneğin biraz evvel de bahsettiğim nefes idmanları yardımcı olur. Bu nedenle bu antrenmanlar hayatın içine dahil edilmelidir” diyerek kelamlarını tamamladı. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı