Ünlü karikatürist Latif Demirci, 61 yaşında hayatını kaybetti

Ünlü karikatürist Latif Demirci, bu sabah hayatını kaybetti. Bir müddet evvel kalp ameliyatı geçiren Demirci...

Ünlü karikatürist Latif Demirci, 61 yaşında hayatını kaybetti

Ünlü karikatürist Latif Demirci, bu sabah hayatını kaybetti. Bir müddet evvel kalp ameliyatı geçiren Demirci çizdiği “Muhlis Bey” tiplemesiyle geniş bir hayran kitlesi edinmişti.

“HAYATA GÜNDEME ZEKİCE BİR MİZAHLA BAKTIĞI TÜM ÇİZGİLERİ BİZİMLE”

Hürriyet Kitap Sanat, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Gazetemizin usta çizeri sevgili Latif Demirci’yi kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Hayata, gündeme zekice bir mizahla baktığı tüm çizgileri bizimle” sözlerine yer verdi.

LATİF DEMİRCİ KİMDİR?

Mesleğine genç yaşta Gırgır ve Fırt mecmualarında yaptığı çizimlerle başlayan Latif Demirci, Fırt’ta ‘Tarzan’ ve Gırgır’da esprilerini Behiç Pek’in bulduğu ‘Muhlis Bey’ tiplerinin çizeri olarak geniş bir hayran kitlesi edindi. Kuruculuğunu yaptığı Hıbır ve onun devamı HBR Maymun mecmualarının kapanmalarından sonra mizah dergiciliğini bırakarak gazeteler ve mecmualar için çalışmaya başladı.

SEDAT SİMAVİ KARİKATÜR ÖDÜLÜ’NÜ ALMIŞTI

90’lı yıllarda yurtiçi ve yurtdışında karikatür stantları açan Demirci, kitap kapakları, poster ve çizgi sinema çalışmalarında da bulundu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Kelam üzere yayınların da takımlarında yer alan Demirci, uzun müddettir Hürriyet gazetesi için çalışıyordu. Demirci, Canavar Koyun Orhan, Muhlis Beyefendi, Arap Kadri, Mithat-Mirsat ve son olarak da Press Beyefendi üzere pek çok ünlü karikatür tipi yarattı. 2015 yılında Sedat Simavi Karikatür Ödülü’nü almıştı.